Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Poznajemy elementy pogody
Scenariusz zajęć otwartych z wykorzystaniem technik Freineta i elementów oceniania kształtującego
Opracowała: Małgorzata Wesołowska, Szkoła Podstawowa nr 1 w Swarzędzu
BLOK TEMATYCZNY:
pogoda i jej cechy.
GRUPA WIEKOWA:
uczniowie klas II szkoły podstawowej.
CEL GŁÓWNY:
rozwijanie predyspozycji poznawczych i ciekawości świata.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
• rozumie pojęcie pogody,
• umie dobrać skojarzenia do tego pojęcia,
• potrafi zaprezentować swoją pracę na forum klasy,
• sprawnie rozwiązuje krzyżówkę,
• zgodnie współpracuje w parach,
• umie dokonać podziału pracy w grupie.
METODY:
• wybrane techniki Freineta,
• słowna,
• czynna,
• poglądowa.
FORMY PRACY:
• indywidualna,
• w grupach,
• z całym zespołem klasowym,
• w parach.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• krzyżówki,
• kartki z napisem POGODA do tworzenia map myśli,
• film edukacyjny Scholaris Czynniki pogody.
PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ:
Dzieci do bloku tematycznego przygotowywały się w oparciu o fiszkę prowadzącą Freineta, którą otrzymały kilka dni wcześniej.
Fiszka prowadząca:
1. Zaobserwuj, jakie zjawiska pogodowe występowały w ostatnich dniach i opowiedz o nich.
2. Wysłuchaj prognozy pogody i zaobserwuj, jakich znaków używa się na mapie pogody i co oznaczają niektóre z nich.
3. Dowiedz się, jak nazywamy osobę badającą pogodę.
4. Zastanów się, dlaczego pada deszcz i skąd się bierze wiatr?
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie gości piosenką: „Dzień dobry, dzień dobry, witamy Panie! / Dzień dobry, dzień dobry, witamy Was!”.
2. Podanie pierwszego celu do zajęć i NaCoBeZu nauczyciela:
Cel 1. dla ucznia (ocenianie kształtujące): umiem rozwiązać krzyżówkę.
NaCoBeZu nauczyciela (ocenianie kształtujące): zwracam uwagę na to, w jaki sposób współpracujecie w parach.
3. Dzieci rozwiązują w parach krzyżówkę. Hasła (w każdym rzędzie inne) to elementy tematu zajęć. Po zakończeniu pracy uczniowie głośno odczytują swoje hasła, tworząc całość, czyli temat (Poznajemy elementy pogody), i zapisują go do zeszytu.
4. Ustalenie drugiego celu, do osiągnięcia którego będziemy dążyć:
Cel 2. dla ucznia (ocenianie kształtujące): rozumiem pojęcie pogody, znam jej elementy.
5. Krótka narada klasowa (Freinet) w celu wspólnego zaplanowania zajęć w ramach całego bloku – dzieci siadają w kręgu i wspólnie z nauczycielem ustalają zadania do wykonania w bloku tematycznym.
6. Tworzenie map myśli do pojęcia „pogoda” – praca w grupach – doświadczenia poszukujące Freineta.
7. Prezentacja prac na forum klasy – przedstawianie elementów pogody.
8. Zabawa ruchowa: nauczyciel pokazuje napisy: „deszcz”, „wiatr”, „słońce”, „burza”, a dzieci ruchami ciała prezentują dane zjawisko.
9. Wspólne obejrzenie filmu edukacyjnego o pogodzie na tablicy interaktywnej i omówienie jego treści.
10. Samodzielne wykonanie fiszki autokorektywnej i sprawdzenie swojej pracy.
Fiszka autokorektywna
Wymień elementy pogody: ……………………………………………………………
Dokończ zdania:
a) Wiatr to ……………………….. powietrza.
b) Deszcz powstaje z ………………………………………………………………………
c) Wyróżniamy następujące typy chmur: ……………………………………………….
d) Pogodę bada …………………………, a przepowiada ………………………………
Fiszka autokorektywna – sprawdzenie
Wymień elementy pogody: wiatr, chmury, deszcz, śnieg, grad, słońce, burza, mgła.
Dokończ zdania:
a) Wiatr to ruch powietrza.
b) Deszcz powstaje z połączonych z sobą kropel wody zbierających się w powietrzu. Kiedy robią się ciężkie, spadają w postaci deszczu.
c) Wyróżniamy chmury pierzaste, kłębiaste i warstwowe.
d) Pogodę bada meteorolog, a przepowiada synoptyk.
11. Przeczytanie wiersza Pogoda i wyszukanie oraz odczytanie fragmentu mówiącego o elementach pogody.
Leszek Sudoła, Pogoda
Pewna Kasia mała przy tablicy kiedyś stała.
Żadna dla niej to przeszkoda, gdy pani pyta – co to jest pogoda?
Kasia zaraz myśli składa i powoli tak powiada:
Pogoda to słoneczko i niebo bez chmurki,
rosa na trawie i wietrzyk malutki.
Pogoda to deszcz i śnieżek puszysty,
niskie ciśnienie i lód przezroczysty.
Pogoda bywa piękna i brzydka bywa też.
Pogoda jest zawsze – czy teraz już wiesz?
12. Podsumowanie zajęć z wykorzystaniem metodników.
Przykładowe pytania:
• Pogoda to słońce, wiatr, deszcz, śnieg, mróz. Prawda czy fałsz?
• Zmiany pogodowe i zmiany w przyrodzie powodują pory roku. Prawda czy fałsz?
13. Pożegnanie gości podobnie jak na początku zajęć.