Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 3 LIPCA 2020
Podejrzenie naruszenia praw i dobra dziecka – ścieżka postępowania
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego
Po powrocie do przedszkola po okresie kwarantanny odebrałam w skrzynce pocztowej wiadomość w postaci zdjęć (print screenów) prywatnych rozmów z grupowego Facebooka rodziców jednej z grup przedszkolnych. Wynikało z niej, że pewna nauczycielka popycha dzieci i jest dla nich niemiła. Informacja była anonimowa. Pracuję z tą nauczycielką 17 lat i nigdy wcześniej takie informacje o jej zachowaniu do mnie nie dotarły. Nie zauważyłam też, żeby takie sytuacje miały kiedykolwiek miejsce. Jakie kroki należy podjąć?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2215).
Popchnięcie jest czynem naruszającym prawa i dobro dziecka, jeżeli ma znamiona czynu gwałtownego, wykonanego w gniewie lub wzburzeniu, oraz ma dolegliwy dla dziecka charak-ter. Nie każde popchnięcie będzie się charakteryzowało tymi znamionami. Można sobie wy-obrazić sytuację, gdy nauczyciel popycha dziecko np. w celu uchronienia go przed zagroże-niem. To oczywiście tylko przykład, ale chodzi tu o zobrazowanie sytuacji. Nie każde po-pchnięcie jest czynem naruszającym dobro dziecka i jego prawa.
Niemniej zgodnie z art. 75 ust. 2a Karty nauczyciela o popełnieniu przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka dyrektor przedszkola zawiadamia rzecznika dyscypli-narnego, nie później niż w ciągu trzech dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o po-pełnieniu czynu. Dyrektor nie może więc dokonywać oceny postępowania nauczyciela. Oceny tej dokonuje w pierwszej kolejności rzecznik dyscyplinarny, a w razie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego – komisja dyscyplinarna przy wojewodzie. Ponieważ informacja wpłynęła na skrzynkę pocztową dyrektora, należy uznać, że dyrektor powziął wiadomość o czynie nauczyciela, a to, czy faktycznie taki czyn miał miejsce i czy podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, nie należy już do oceny dyrektora. Trzeba zatem o tej sprawie powiadomić rzecznika dyscyplinarnego. Dalsze postępowanie jest uzależnione od kroków, które podejmie rzecznik.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM