Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
The Very Hungry Caterpillar
Scenariusz zajęć z języka angielskiego
Opracowała: Aleksandra Marchwian
O SCENARIUSZU:
Scenariusz zajęć z języka angielskiego opiera się na wykorzystaniu metody storytellingu dla przedstawienia uczniom uniwersalnej opowieści o dojrzewaniu i zmianie. W historyjce powtarzają się liczne zwroty oraz proste struktury gramatyczne, które można w atrakcyjny sposób wprowadzić podczas lekcji. Historyjka o głodnej gąsienicy stała się klasykiem dziecięcej literatury i jest powszechnie wykorzystywana na całym świecie.
GRUPA WIEKOWA:
uczniowie klasy I–II szkoły podstawowej.
CZAS TRWANIA:
3x45 minut.
CELE ZAJĘĆ:
• zapoznanie uczniów z utworem Erica Carle’a The Very Hungry Caterpillar,
• poznanie słownictwa związanego z produktami spożywczymi,
• wprowadzenie nowych struktur gramatycznych,
• poznanie cyklu rozwojowego motyla.
FORMY PRACY:
• w grupie,
• w parach,
• indywidualna.
PRZYGOTOWANIE SALI:
Przygotuj wygodny „kącik czytelniczy” na dywanie. Przyda się w nim krzesło dla nauczyciela oraz miękkie poduchy dla uczniów. Upewnij się, że każdy ma wystarczająco dużo miejsca i jest mu wygodnie.
LEKCJA 1:
Pomoce dydaktyczne:
• książeczka The Very Hungry Caterpillar,
• papier i kredki lub mazaki,
• pudełko (np. po butach) z naklejoną gąsienicą (z otworem do wrzucania) oraz kapsle z przyklejonymi produktami spożywczymi występującymi w historyjce,
• arkusz do gry How many…? (dostępny jako załącznik),
• tablica korkowa oraz wycięta odpowiednia liczba owoców.
Przebieg zajęć:
1. Rozgrzewka językowa z dniami tygodnia – przygotuj piosenkę-rymowankę (a może nawet rap?) o dniach tygodnia i wspólnie ją odśpiewajcie. Następnie zagrajcie w memory chain lub inną grę, która pozwoli przećwiczyć słownictwo.
2. Wprowadzenie – zaprezentuj dzieciom okładkę książki. Spytaj o to, co widzą na obrazku i poproś o opisanie widocznych kolorów. Wyjaśnij, że poznacie historię gąsienicy. Zróbcie burzę mózgów na temat tego, co już wiecie o gąsienicach. Przy okazji poznajcie też słówko caterpillar.
3. Time to read! – przeczytajcie pierwszy fragment historyjki – od początku aż do On Friday, he ate through five oranges, but he was still hungry. Po każdym fragmencie zachęcaj uczniów do wskazania, jaki jest następny dzień tygodnia, oraz do zgadywania, ile owoców zje gąsienica oraz co to będą za owoce. Postarajcie się wspólnie powtórzyć refren historyjki: But he was still hungry.
4. Fruit! – powtórzcie słownictwo zawarte w pierwszej części opowiadania. Poproś uczniów o rysowanie na kartkach owoców w liczbie oraz kolorystyce, którą wskażesz, np. Draw three red strawberries!. Poproś dzieci o podanie swoich propozycji do narysowania.
5. Przygotuj pudełko z gąsienicą oraz kapsle z naklejonymi owocami w odpowiedniej liczbie. Wspólnie powtórzcie, co zjadła gąsienica, wrzucając równocześnie kapsle i licząc owoce. Poproś uczniów o pomoc, np. On [when?]... he ate… [how many?]... [what?]. Nakarmcie gąsienicę.
6. Podziel uczniów na pary i rozdaj im arkusze gry How many…?. Zaprezentuj, na czym polega zabawa, a następnie poproś uczniów o zagranie i wypełnienie arkusza. Uczeń A pyta How many… are there?, w zależności od informacji, której brakuje na jego arkuszu. Uczeń B sprawdza na swojej karcie i podaje liczbę owoców, o którą pytał jego partner There are… Na koniec omówcie, ile było poszczególnych owoców.
7. Podsumowanie: zaśpiewajcie ponownie piosenkę o dniach tygodnia. Przypnijcie do tablicy owoce, które danego dnia zjadła gąsienica, powtarzając przy tym ich nazwy. Poproś uczniów o zastanowienie się, co mogła zjeść gąsienica kolejnego dnia, czyli w sobotę.
LEKCJA 2:
Pomoce dydaktyczne:
• książeczka The Very Hungry Caterpillar,
• pudełko z gąsienicą i kapsle z poprzedniej lekcji,
• flashcardy (karty obrazkowe) z produktami spożywczymi występującymi w historyjce,
• taśma malarska,
• obrazki uśmiechniętej i smutnej buźki,
• tablica korkowa i wycięte obrazki przedstawiające produkty zjedzone przez gąsienicę.
Przebieg zajęć:
1. Rozgrzewka językowa – przypomnijcie sobie, jakie owoce jadła gąsienica od poniedziałku do piątku. Spytaj dzieci, które z nich najbardziej lubią (I like…), a których nie lubią wcale (I don’t like…).
2. Burza mózgów – wspólnie zastanówcie się nad tym, co gąsienica mogła zjeść w sobotę. Pomysły zapiszcie na tablicy.
3. Time to read! – zaproś dzieci do przeczytania kolejnego fragmentu opowieści. Przed przystąpieniem do lektury pokaż dzieciom ilustrację i pozwól im docenić niespodziankę oraz humorystyczny zwrot akcji. Czytaj, wskazując kolejno poszczególne produkty zjedzone przez gąsienicę. Spytaj uczniów o to, jak ich zdaniem czuje się teraz gąsienica. Doczytaj historyjkę aż do fragmentu That night he had a stomach ache.
4. Nakarmcie gąsienicę – przy pomocy kapsli i kartonowej gąsienicy powtórzcie słownictwo z lekcji. Poproś uczniów o głośne powtarzanie słówek za tobą, kiedy będziecie wrzucać kapsle do pudełka.
5. What is missing? – wykorzystaj flashcardy do gry w What’s missing?. Rozłóż karty przed uczniami i poproś, aby zapamiętali, gdzie znajdują się poszczególne słówka. Następnie poproś dzieci o zamknięcie oczu – w tym czasie schowaj jeden obrazek (na kolejnych etapach zabawy możesz zakryć dwa lub trzy). Poproś uczniów o otworzenie oczu i odgadnięcie, który obrazek zniknął. Powtórzcie ćwiczenie kilka razy w różnych kombinacjach i za każdym razem głośno powtarzajcie słownictwo.
6. Sweet or salty? – wyjaśnij uczniom znaczenie słówek sweet (słodki) i salty (słony). Przy pomocy taśmy malarskiej stwórz na dywanie linię podziału i poproś uczniów o podzielenie produktów, które zjadła gąsienica, na słodkie i słone. Wspólnie ustalcie, czy zadanie zostało wykonane poprawnie. Które produkty najbardziej lubicie?
7. Do you like…? – poproś uczniów o to, aby wstali i ustawili się na dywanie. Przy pomocy taśmy malarskiej podziel dywan na dwie połowy. U szczytu jednej z połówek połóż uśmiechniętą buzię (wyjaśnij uczniom, że oznacza ona Yes, I do.), na drugiej smutną (oznaczającą No, I don’t.). Kolejno podnoś flashcardy przedstawiające produkty zjedzone przez gąsienicę, pytając Do you like…?. Zadaniem uczniów jest przebiegnięcie na odpowiednią stronę dywanu, w zależności tego, czy lubią wskazany produkt, czy nie. Za każdym razem poproś kilku uczniów o indywidualną odpowiedź (Yes, I do lub No, I don’t).
8. Podsumowanie: przyczepcie do tablicy produkty, które gąsienica zjadła w sobotę i powtórzcie nazwy owoców zjedzonych przez nią w poprzednich dniach. Zastanówcie się, co dalej może przydarzyć się gąsienicy.
LEKCJA 3:
Pomoce dydaktyczne:
• książeczka The Very Hungry Caterpillar,
• chusta KLANZY,
• plansze do gry w bingo,
• plansza przedstawiająca cykl życia gąsienicy,
• kolorowa bibuła i druciki kreatywne.
Przebieg zajęć:
1. Rozgrzewka językowa z chustą KLANZY – przy pomocy klamerek do bielizny lub taśmy malarskiej przyczep każdemu uczniowi do koszulki flashcard przedstawiający jeden z produktów zjedzonych przez gąsienicę. Obrazki mogą się powtarzać. Poproś uczniów o przedstawienie swoich ilustracji. Chwyćcie chustę i zagrajcie w Swich place if… – zadaniem uczniów jest zmiana miejsca (koniecznie pod chustą), jeśli spełniają określone warunki. Podawaj kategorie tak, aby wszystkie dzieci zmieniły miejsca chociaż raz oraz tak, aby powtórzyć wszystkie słówka. Przykłady: Switch places if you are a fruit!, Switch places if you are salty!, Switch places if you are red!, Switch places if you start with P!
2. Powtórka – przypomnijcie sobie, co wydarzyło się dotąd w historyjce. Możecie również ponownie przeczytać początek.
3. Bingo – rozdaj uczniom plansze do gry w bingo z obrazkami zjedzonych dotąd przez gąsienicę produktów. Zagrajcie w bingo, tak jak lubicie.
4. Time to read! – przeczytajcie historyjkę do końca. Nie zapomnij zbudować nieco napięcia przed ostatecznym rozstrzygnięciem, co stanie się z gąsienicą – możesz nawet pozwolić uczniom zgadywać. Po przeczytaniu historyjki zadaj dzieciom pytania: „Czy podobała się wam historia?”, „Który moment podobał wam się najbardziej?”, „Czy wiecie, ile ostatecznie zjadła gąsienica?”.
5. Cykl życia motyla – na podstawie historyjki, spróbujcie uzupełnić schemat cyklu życia motyla. Jeśli trzeba, otwórzcie ponownie odpowiednie strony książeczki. Powieście plakat na waszej tablicy korkowej.
6. Praca plastyczna: wykonajcie piękne motyle z kolorowej bibuły i drucików kreatywnych. Kiedy wszyscy uczniowie skończą, usiądźcie na dywanie i poproś uczniów o opisanie kolorów, których użyli. Zaproponuj również nakarmienie motyli produktami, które tak lubiła gąsienica. Poproś uczniów o wybranie trzech, które zaproponują swojemu motylowi (I would like…).
7. Podsumowanie historyjki: na koniec, przy pomocy tablicy korkowej z przywieszonymi produktami oraz cyklem życia, opowiedzcie historyjkę jeszcze raz.
Wskazówki:
• Książeczkę bez problemu znajdziesz w księgarniach internetowych, jeśli natomiast ci się nie uda, możesz posiłkować się nagraniami z YouTube (np. https://www.youtube.com/watch?v=75NQK-Sm1YY).
• W internecie znajdziesz wiele pomysłów i gotowych materiałów do wykorzystania w klasie (sprawdź m.in. twinkl.co.uk).
• Zamiast zaproponowanej pracy plastycznej możesz wykorzystać każdą inną, która tematycznie nawiązuje do tematu.