Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 13 GRUDNIA 2024

Publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne zobowiązane są do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Obowiązek ten spoczywa również niekiedy na niepublicznych poradniach. W tym celu placówki muszą opracować regulamin ZFŚS. Jak przygotować taki dokument?

W poniższym artykule przedstawiono w kilku krokach, jak odpowiednio przygotować regulamin ZFŚS.

Krok 1. Regulamin ZFŚS – uwagi wstępne

Podstawowe zasady tworzenia i zarządzania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych określa Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawca, u którego będzie funkcjonował fundusz, jest zobowiązany do przygotowania regulaminu, który będzie zawierał przede wszystkim zasady korzystania ze środków ZFŚS. Przygotowanie regulaminu jest niezbędne, bowiem obowiązujące przepisy w sposób ogólny regulują kwestię funduszu. Z tego właśnie względu placówka powinna utworzyć regulamin, który nie tylko pozwoli określić, jakie świadczenia socjalne mają charakter nieodpłatny, a jakie odpłatny, ale także umożliwi doprecyzowanie wielu innych niezbędnych regulacji związanych z funkcjonowaniem ZFŚS – w tym m.in. określenie źródeł finansowania funduszu, wskazanie osób uprawnionych do skorzystania ze środków ZFŚS oraz kryteria przyznawania świadczeń.

Krok 2. Podstawa prawna utworzenia regulaminu

Poprawnie skonstruowany regulamin ZFŚS powinien zawierać informację o podstawie prawnej, na której został sporządzony. Należy zwrócić uwagę, aby pracodawca przed przystąpieniem do projektowania regulaminu zapoznał się z obowiązującymi aktami prawnymi dotyczącymi zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Podstawy prawne tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a tym samym tworzenia regulaminu ZFŚS, wynikają z:

  • Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,
  • Ustawy Kodeks pracy.

Na pracodawcy spoczywa obowiązek uzgodnienia regulaminu, Ustawa o ZFŚS zobowiązuje go bowiem do uzgodnienia regulaminu z organizacją związkową lub, jeżeli organizacja taka w zakładzie nie działa, z przedstawicielem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. W przypadku niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznej pracodawca będzie zobligowany do uzgodnienia regulaminu ZFŚS z przedstawicielem pracowników. Należy jednak pamiętać, że odpowiedzialny za wydanie regulaminu i jego zgodność z obowiązującymi przepisami jest tylko pracodawca.

Obowiązek uzgodnienia regulaminu jest o tyle istotny, że pracodawca nie może wprowadzić regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w życie, jeżeli nie został on uzgodniony i zaakceptowany przez organizację związkową lub przedstawiciela pracowników.

Należy zwrócić uwagę, że Ustawa o ZFŚS