Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Zarazkom mówię „stop”, aby zdrowym być przez cały rok Przeciwdziałanie zagrożeniom epidemiologicznym (scenariusz zajęć przedszkolnych) Opracowała: Kinga Zdrojowa, nauczycielka w Zespole Szkół w Luboniu, gdzie uczy biologii w klasach dwujęzycznych. Od kilku lat zajmuje się wdrażaniem języka angielskiego na lekcjach, wykorzystując do tego metodę CLIL. Współkoordynuje wyjazdy szkolne do państw anglojęzycznych oraz aktywnie włącza się w organizowanie warsztatów językowych w szkole oraz poza nią Grupa wiekowa: • grupy przedszkolne/ klasy 1–3 szkoły podstawowej. Czas trwania: • od 15 do 45 minut (w zależności od wieku dzieci). Cele ogólne: • uświadomienie dzieciom, że zarazki (np. wirusy) są stale obecne wokół nas i wywołują choroby, • pogłębienie wiedzy dzieci temat bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się zarazków, • nauczenie dzieci, że czyste ręce są jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie zarażenia i rozprzestrzeniania chorób, • nauczenie dzieci prawidłowego sposobu mycia rąk. Cele operacyjne/cele szczegółowe: Dziecko: • wie, dlaczego powinno myć ręce, • wie, jak troszczyć się o swoje zdrowie, • wie, jak postępować, gdy samo jest chore, • potrafi skutecznie umyć ręce. Formy pracy: • indywidualna, • zespołowa. Metody pracy: • oglądowa – pokaz, • słowne – rozmowa, dyskusja, • praktyczna – zajęcia plastyczne, mycie rąk. Środki dydaktyczne: • wydrukowane zdjęcia wirusów (załącznik nr 1), • brokat, • mydło, • kolorowanka, puzzle (załącznik nr 2), • Piosenka o myciu rąk z programu Domisie , • Film o myciu rąk . Przebieg zajęć Wprowadzenie 1. Powitanie dzieci wierszykiem: „Wszyscy są. Witam Was. Przywitania nadszedł czas. Jesteś Ty, jestem ja i ten mały sprawca zła” (nauczyciel pokazuje dzieciom zdjęcie/rysunek wirusa – załącznik nr 1). 2. Nauczyciel kładzie „wirusa” na dywanie i prosi, aby dzieci usiadły wokół niego. Część właściwa 1. Nauczyciel wraz z dziećmi ustala, że zdjęcie przedstawia jeden z zarazków – wirusa. 2. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania (rozmowa): dlaczego wirusy są złe? (powodują choroby). 3. Nauczyciel pokazuje dzieciom brokat i umawia się z nimi, że będzie on symbolizował wirusy. Następnie rozsypuje niewielką ilość brokatu na stoliku i pyta dzieci, jak może się przenieść wirus z jednej osoby na drugą? Nauczyciel przeciera stolik ręką, pokazuje dzieciom ilość brokatu, jaka pozostała na dłoni, a następnie dotyka przygotowanej zabawki, klamki, sztućców, dotyka swojej twarzy itp. Następnie udaje kichnięcie oraz kaszel i pokazuje dzieciom, jak daleko mogą przemieszczać się zarazki w wyniku tych czynności. 4. Jak szybko może się rozprzestrzeniać choroba powodowana przez zarazki? Nauczyciel wraz z dziećmi układa domino, a następnie razem obserwują, jak szybko klocki się przewracają. Wspólnie rozmawiają na temat szybkości rozprzestrzeniania się chorób. 5. Co powinniśmy robić, aby nie roznosić zarazków? (myć ręce – określamy dokładnie kiedy). Nauczyciel stawia na stoliku miskę z wodą i próbuje umyć ręce. Jednak brokat cały czas się na nich osadza. Nauczyciel pyta dzieci: jak prawidłowo powinien umyć ręce? (mydło oraz woda z kranu). 6. Nauczyciel pokazuje dzieciom film na temat prawidłowego sposobu mycia rąk. 7. Po obejrzeniu filmu nauczyciel wraz z dziećmi udaje się do łazienki. Pod bieżącą wodą i z wykorzystaniem mydła myje dokładnie ręce, omawiając wszystkie czynności. Pokazuje efekt dzieciom. Następnie każde dziecko samodzielnie dokładnie myje ręce. 8. Dzieci wraz z nauczycielem wracają na dywan i zastanawiają się, co jeszcze możemy zrobić, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków, chorób? (zasłanianie buzi podczas kichania) – opcja dla starszych grup oraz klas 1–3 szkoły podstawowej. 9. Nauczyciel puszcza Piosenkę o myciu rąk z programu Domisie. Podsumowanie Jako podsumowanie każde dziecko otrzymuje do pokolorowania fragment dużego plakatu (puzzle). Obrazki powiększamy do formatu A3, a następnie rozcinamy tak, aby stworzyły puzzle (liczba części zależna od liczby dzieci). Gdy dzieci zakończą kolorowanie, układają obraz ze swoich puzzli i nauczyciel wiesza plakat w pobliżu wejścia do łazienki.