Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Zarazkom mówię „stop”, aby zdrowym być przez cały rok
Przeciwdziałanie zagrożeniom epidemiologicznym
(scenariusz zajęć przedszkolnych)
Opracowała: Kinga Zdrojowa, nauczycielka w Zespole Szkół w Luboniu, gdzie uczy biologii w klasach dwujęzycznych. Od kilku lat zajmuje się wdrażaniem języka angielskiego na lekcjach, wykorzystując do tego metodę CLIL. Współkoordynuje wyjazdy szkolne do państw anglojęzycznych oraz aktywnie włącza się w organizowanie warsztatów językowych w szkole oraz poza nią
Grupa wiekowa:
• grupy przedszkolne/ klasy 1–3 szkoły podstawowej.
Czas trwania:
• od 15 do 45 minut (w zależności od wieku dzieci).
Cele ogólne:
• uświadomienie dzieciom, że zarazki (np. wirusy) są stale obecne wokół nas i wywołują choroby,
• pogłębienie wiedzy dzieci temat bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się zarazków,
• nauczenie dzieci, że czyste ręce są jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie zarażenia i rozprzestrzeniania chorób,
• nauczenie dzieci prawidłowego sposobu mycia rąk.
Cele operacyjne/cele szczegółowe:
Dziecko:
• wie, dlaczego powinno myć ręce,
• wie, jak troszczyć się o swoje zdrowie,
• wie, jak postępować, gdy samo jest chore,
• potrafi skutecznie umyć ręce.
Formy pracy:
• indywidualna,
• zespołowa.
Metody pracy:
• oglądowa – pokaz,
• słowne – rozmowa, dyskusja,
• praktyczna – zajęcia plastyczne, mycie rąk.
Środki dydaktyczne:
• wydrukowane zdjęcia wirusów (załącznik nr 1),
• brokat,
• mydło,
• kolorowanka, puzzle (załącznik nr 2),
• Piosenka o myciu rąk z programu Domisie ,
• Film o myciu rąk .
Przebieg zajęć
Wprowadzenie
1. Powitanie dzieci wierszykiem:
„Wszyscy są. Witam Was. Przywitania nadszedł czas. Jesteś Ty, jestem ja i ten mały sprawca zła” (nauczyciel pokazuje dzieciom zdjęcie/rysunek wirusa – załącznik nr 1).
2. Nauczyciel kładzie „wirusa” na dywanie i prosi, aby dzieci usiadły wokół niego.
Część właściwa
1. Nauczyciel wraz z dziećmi ustala, że zdjęcie przedstawia jeden z zarazków – wirusa.
2. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania (rozmowa): dlaczego wirusy są złe? (powodują choroby).
3. Nauczyciel pokazuje dzieciom brokat i umawia się z nimi, że będzie on symbolizował wirusy. Następnie rozsypuje niewielką ilość brokatu na stoliku i pyta dzieci, jak może się przenieść wirus z jednej osoby na drugą? Nauczyciel przeciera stolik ręką, pokazuje dzieciom ilość brokatu, jaka pozostała na dłoni, a następnie dotyka przygotowanej zabawki, klamki, sztućców, dotyka swojej twarzy itp. Następnie udaje kichnięcie oraz kaszel i pokazuje dzieciom, jak daleko mogą przemieszczać się zarazki w wyniku tych czynności.
4. Jak szybko może się rozprzestrzeniać choroba powodowana przez zarazki? Nauczyciel wraz z dziećmi układa domino, a następnie razem obserwują, jak szybko klocki się przewracają. Wspólnie rozmawiają na temat szybkości rozprzestrzeniania się chorób.
5. Co powinniśmy robić, aby nie roznosić zarazków? (myć ręce – określamy dokładnie kiedy). Nauczyciel stawia na stoliku miskę z wodą i próbuje umyć ręce. Jednak brokat cały czas się na nich osadza. Nauczyciel pyta dzieci: jak prawidłowo powinien umyć ręce? (mydło oraz woda z kranu).
6. Nauczyciel pokazuje dzieciom film na temat prawidłowego sposobu mycia rąk.
7. Po obejrzeniu filmu nauczyciel wraz z dziećmi udaje się do łazienki. Pod bieżącą wodą i z wykorzystaniem mydła myje dokładnie ręce, omawiając wszystkie czynności. Pokazuje efekt dzieciom. Następnie każde dziecko samodzielnie dokładnie myje ręce.
8. Dzieci wraz z nauczycielem wracają na dywan i zastanawiają się, co jeszcze możemy zrobić, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków, chorób? (zasłanianie buzi podczas kichania) – opcja dla starszych grup oraz klas 1–3 szkoły podstawowej.
9. Nauczyciel puszcza Piosenkę o myciu rąk z programu Domisie.
Podsumowanie
Jako podsumowanie każde dziecko otrzymuje do pokolorowania fragment dużego plakatu (puzzle). Obrazki powiększamy do formatu A3, a następnie rozcinamy tak, aby stworzyły puzzle (liczba części zależna od liczby dzieci). Gdy dzieci zakończą kolorowanie, układają obraz ze swoich puzzli i nauczyciel wiesza plakat w pobliżu wejścia do łazienki.