Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Regulamin pracy placówki oświatowej
Rozdział l
Postanowienia ogólne
§ 1
Regulamin niniejszy opracowano i wprowadza się w życie na podstawie art. 104 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.).
§ 2
Regulamin niniejszy uwzględnia podstawowe zasady prawa pracy oraz ustala porządek wewnętrzny w placówce oświatowej w oparciu o przepisy zawarte w:
• Ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215),
• przepisach wykonawczych do Ustawy Karta nauczyciela,
• Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.),
• przepisach wykonawczych do Ustawy Prawo oświatowe,
• Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.),
• przepisach wykonawczych do Ustawy Kodeks pracy.
§ 3
Regulamin niniejszy ustala porządek wewnętrzny w placówce oświatowej oraz określa związane z procesem nauczania i pracy obowiązki dyrekcji, pracowników pedagogicznych oraz administracji i obsługi.
§ 4
Przestrzeganie niniejszego regulaminu obowiązuje wszystkich pracowników placówki oświatowej w …………………………….
§ 5
Dyrektor placówki zapoznaje z treścią regulaminu pracy każdego przyjmowanego do pracy pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy, a pracownik potwierdza znajomość regulaminu swoim podpisem w umowie o pracę.
§ 6
W sprawach związanych ze stosunkiem pracy, nieuregulowanych szczegółowo niniejszym regulaminem, zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych z zakresu prawa pracy.
Rozdział II
Organizacja pracy
§ 7
Dyrektor placówki wyznacza pracownikowi jego stanowisko pracy oraz przekazuje zakres obowiązków obejmujący uprawnienia i odpowiedzialność.
§ 8
Dyrektor placówki zobowiązany jest:
1. Organizować pracę w placówce w sposób umożliwiający zatrudnianie pracowników zgodnie z posiadanymi przez nich kwalifikacjami i predyspozycjami oraz zgodnie z zakresami obowiązków dla poszczególnych stanowisk pracy.
2. Ściśle współpracować z zespołem pracowników oraz z istniejącymi organizacjami społecznymi i związkowymi działającymi na terenie placówki.
3. Zapewnić przestrzeganie dyscypliny pracy przez pracowników, a zwłaszcza punktualne przestrzeganie czasu pracy (rozpoczynanie i zakończenie zajęć oraz pełne wykorzystanie tzw. nominalnego czasu pracy).
4. Wpływać na kształtowanie w placówce zasad współżycia społecznego.
5. Wręczyć nowo zatrudnionemu pracownikowi umowę o pracę określającą rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania, termin jej rozpoczęcia i przysługujące pracownikowi wynagrodzenie oraz, jeżeli jest to niezbędne, wręczyć zakres jego obowiązków.
§ 9
W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dyrektor placówki ma obowiązek:
1. Zapoznać pracowników z przepisami i zasadami BHP oraz przepisami ppoż., przy czym bezpośredni przełożony nowo przyjętego pracownika przydziela mu zakres obowiązków, przeszkala go, udziela szczegółowego instruktażu, zapoznaje z niezbędnymi instrukcjami i przepisami, wyposażeniem miejsca pracy, przydziela niezbędne do pracy narzędzia i materiały, wskazuje, gdzie i do kogo zgłosić się po odbiór niezbędnego sprzętu i wyposażenia osobistego oraz wskazuje miejsce jego przechowywania.
2. Kierować pracowników na okresowe badania lekarskie, dopuszczać do pracy tylko pracowników, których stan zdrowia gwarantuje bezpieczeństwo w wykonywaniu powierzonych obowiązków.
3. Organizować i prowadzić szkolenia pracowników w zakresie BHP i ppoż.
§ 10
Wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę jest wypłacane miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w pierwszym roboczym dniu miesiąca, jeżeli nie ma innych wytycznych.
§ 11
Dyrektor placówki przyjmuje pracowników w sprawach skarg i wniosków bądź innych spraw, w ustalonych dniach i godzinach w swoim gabinecie, względnie w innym terminie obustronnie uzgodnionym.
§ 12
Podstawowym obowiązkiem każdego pracownika placówki jest:
1. Rzetelne i efektywne wykonywanie zadań na zajmowanym stanowisku.
2. Przestrzeganie ustalonego czasu pracy i porządku wewnętrznego.
3. Dokładne i sumienne wykonywanie poleceń przełożonych.
4. Przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych.
5. Przejawianie koleżeńskiego stosunku do współpracowników, okazywanie pomocy podwładnym, czynny udział w adaptacji zawodowej młodych stażem pracowników.
6. Przejawianie należytej dbałości o mienie stanowiące własność placówki, a w szczególności:
a) dbałość o środki dydaktyczne, narzędzia i materiały, zabezpieczenie po zajęciach urządzeń, narzędzi pracy oraz wyłączenie odbiorników (energii elektrycznej, zaworów gazowych, wodociągowych itp.), zamykanie pomieszczeń i osobiste przekazywanie kluczy od pomieszczeń,
b) po zakończonej pracy każdy pracownik obowiązany jest uporządkować swoje stanowisko pracy,
c) za zagubione lub uszkodzone narzędzia, materiały i inny sprzęt z winy pracownika, i nienadający się do dalszej eksploatacji, pracownik jest zobowiązany wpłacić do kasy szkoły kwotę odszkodowania naliczoną przez administrację placówki, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami,
d) zapobieganie kradzieżom, niszczeniu i sprzeniewierzeniu majątku placówki,
e) przestrzeganie tajemnicy służbowej i państwowej,
f) niezwłoczne zawiadamianie przełożonych o przyczynie uniemożliwiającej stawienie się do pracy, jak również uprzedzanie z góry o wiadomej przyczynie powodującej nieobecność w pracy,
g) zawiadamianie komórki kadrowej o wszelkich zmianach osobowych,
h) używanie powierzonego mienia i narzędzi tylko w szkole i tylko w związku z wykonywaną pracą,
i) powierzone do użytkowania dokumenty oraz narzędzia i materiały pracownik winien chronić przed zniszczeniem lub utratą oraz przechowywać je w miejscach do tego wyznaczonych,
j) pracownicy są zobowiązani niezwłocznie zgłaszać swoim przełożonym wszelkie przeszkody w wykonywaniu pracy oraz zawiadamiać przełożonych o zakończeniu pracy w celu otrzymania nowego zadania,
k) pracownicy zobowiązani są do zachowania trzeźwości w czasie pozostawania w dyspozycji zakładu pracy,
l) pracownicy są zobowiązani do przestrzegania niniejszego regulaminu oraz instrukcji i regulaminów obowiązujących w placówce.
Rozdział III
Czas pracy i porządek wewnętrzny
§ 13
1. Czasem pracy jest okres, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji zakładu pracy, na jego terenie lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
2. Czas pracy pracowników pedagogicznych określają przepisy szczegółowe oraz zakresy obowiązków dla tych pracowników.
3. Dyrektor placówki w planie organizacyjnym placówki uszczegółowi tygodniowy harmonogram czasu pracy poszczególnych pracowników pedagogicznych.
4. Czas pracy pracowników administracji i obsługi regulują zakresy obowiązków.
5. Pracownikom administracji i obsługi przysługuje 15-minutowa przerwa w pracy celem spożycia posiłku. Czas przerwy wliczany jest do czasu pracy.
6. Przerwy w pracy dla nauczycieli są regulowane dzwonkiem. Nauczyciele nie mają przerwy, jeżeli zostali wyznaczeni do dyżurów wg planu dyżurów.
§ 14
Dyrektor placówki, biorąc pod uwagę specyfikę placówki oraz jej potrzeby w zakresie realizacji programu nauczania, może – w zależności od potrzeb – zmieniać godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.
§ 15
Po godzinach pracy w pomieszczeniach służbowych można przebywać jedynie w przypadkach uzasadnionych i za zgodą przełożonego, przy czym fakt ten winien być odnotowany w książce pracy po godzinach służbowych.
§ 16
1. Czasem pracy w nocy – w myśl niniejszego regulaminu – jest wykonywanie swoich obowiązków w godzinach między 21.00 a godziną 7.00 dnia następnego. Dla dozorców nocnych ustala się czas pracy w nocy od godz. 23.00 do godz. 7.00 dnia następnego.
2. Za pracę w niedziele i święta uważa się pracę wykonywaną od godziny 7.00 w niedzielę lub święto do godziny 7.00 dnia następnego.
3. Nauczyciele rozpoczynają i kończą pracę zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć, przy czym obowiązuje ich gotowość do pracy co najmniej na 5 minut przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych.
4. Wszystkich nauczycieli obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy.
5. Wszystkich nauczycieli obowiązuje udział na zebraniach rady pedagogicznej i innych zebraniach według zarządzeń dyrektora placówki.
6. Pracownicy administracyjni placówki wykonują pracę w godzinach wyznaczonych przez dyrektora placówki w wymiarze 8 godzin dziennie, nie więcej jednak niż 40 godzin tygodniowo. Soboty są dniami wolnymi od pracy dla tych pracowników.
7. Pracowników obsługi obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Pracownicy obsługi korzystają z dodatkowych dni wolnych od pracy w terminach określonych zarządzeniem dyrektora placówki.
§ 17
1. Wszyscy nauczyciele dokumentują przybycie do pracy poprzez dokonanie stosownych wpisów w dzienniku lekcyjnym lub dzienniku zajęć pozalekcyjnych i jest to potwierdzenie stawienia się do pracy oraz podstawa rozliczenia czasu pracy. Dla pracowników administracji i obsługi podstawą rozliczenia czasu pracy są karty ewidencji czasu pracy.
2. Pracownicy administracji i obsługi przybycie do pracy dokumentują poprzez podpisanie listy obecności w pracy.
§ 18
1. Każdy nauczyciel zobowiązany jest z chwilą rozpoczęcia przerwy lekcyjnej, zabezpieczyć pomieszczenie lekcyjne (klasę, pracownię) poprzez zamknięcie pomieszczenia na klucz i zabezpieczenie klucza przed dostępem osób niepowołanych.
2. Każdy nauczyciel i pracownik placówki po zakończeniu pracy jest zobowiązany odpowiednio zabezpieczyć powierzone mu mienie i dokumentację, a klucze do pomieszczeń zdeponować w wyznaczonym do tego miejscu.
§ 19
Pracownikowi, który na polecenie pracodawcy wykonywał pracę w dniu dla niego wolnym od pracy, przysługuje w zamian dzień wolny w innym terminie.
§ 20
Wszyscy pracownicy placówki zobowiązani są do współdziałania w zakresie porządku i czystości na terenie placówki, a także przejawiania inicjatywy w zakresie podnoszenia ogólnej estetyki placówki.
Rozdział IV
Zasady udzielania zwolnień od pracy, usprawiedliwiania nieobecności w pracy i spóźnień do pracy oraz zastępstwa pracowników nieobecnych
§ 21
1. Zwolnienia od pracy są udzielane na zasadach określonych w Kodeksie pracy oraz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania zwolnień od pracy (t. j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632).
2. Pracownik może być zwolniony z pracy na czas niezbędny do załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych, które wymagają załatwienia w godzinach pracy na następujących zasadach:
a) zwolnienia udziela przełożony pracownika,
b) zwolnienia wymagają odnotowania w ewidencji,
c) prawo do wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas usprawiedliwionych spóźnień pracownik zachowuje pod warunkiem ich odpracowania; odpracowanie takich zwolnień lub spóźnień nie może być rozumiane jako praca w godzinach ponadwymiarowych,
d) jeżeli pracownik nie wyraża zgody na odpracowanie czasu zwolnienia lub spóźnienia – jego wynagrodzenie ulega wówczas odpowiedniemu zmniejszeniu, chyba że na poczet jego zwolnienia zaliczono przepracowane godziny nadliczbowe.
3. Załatwianie spraw osobistych i niezwiązanych z pracą zawodową powinno odbywać się w czasie wolnym od pracy.
§ 22
1. O niemożności stawienia się do pracy z przyczyn z góry wiadomych pracownik winien zawiadomić swoich przełożonych.
2. W razie niestawienia się do pracy pracownik jest obowiązany zawiadomić o przyczynie nieobecności i przewidywanym czasie jej trwania pierwszego dnia nieobecności w pracy, nie później niż w dniu następnym osobiście, przez inne osoby lub przez pocztę. W tym przypadku za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego.
3. Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 2, będzie usprawiedliwione, jeżeli pracownik ze względu na szczególne okoliczności nie mógł zawiadomić o przyczynie nieobecności (choroba, brak kontaktu z placówką itp.).
4. Pracownik jest zobowiązany usprawiedliwić nieobecność w pracy lub spóźnienie do pracy, przedstawiając niezwłocznie ich przyczyny, a na żądanie dyrektora placówki także odpowiednie dowody. W razie nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w ust. 3 spowodowanych chorobą pracownika lub członka rodziny, pracownik jest obowiązany usprawiedliwić nieobecność, doręczając zwolnienie lekarskie najpóźniej w dniu przystąpienia do pracy.
Rozdział V
Urlopy pracownicze
§ 23
1. Ogólne zasady dotyczące trybu i zasad wykorzystywania urlopów reguluje dział siódmy Urlopy pracownicze z Ustawy Kodeks pracy.
2. Pracownik wykorzystuje przysługujący mu urlop wypoczynkowy w roku kalendarzowym lub szkolnym, w którym nabył do niego prawo. Urlop powinien być udzielony zgodnie z ustalonym planem urlopów przy uwzględnieniu – w miarę możliwości – wniosków pracowników co do terminu urlopu oraz konieczności zapewnienia normalnego toku pracy placówki.
3. Pracownik, zamierzający udać się na urlop wypoczynkowy, powinien uzyskać zgodę swojego bezpośredniego przełożonego na wniosku urlopowym, przy czym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego może nastąpić dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii w tym zakresie.
4. Tryb i zasady korzystania z urlopów wypoczynkowych przez nauczycieli reguluje rozdział 7 Ustawy Karta nauczyciela.
5. Urlopu bezpłatnego lub okolicznościowego udziela dyrektor placówki w szczególnie uzasadnionych przypadkach, na podstawie wniosku złożonego przez pracownika za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego i po uzyskaniu jego zgody, do pracownika kadrowego szkoły (podstawę udzielenia takiego urlopu stanowią aktualnie obowiązujące przepisy).
Rozdział VI
Ochrona pracy kobiet i młodocianych
§ 24
Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
§ 25
1. Kobiety w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych.
2. Kobiety w ciąży i opiekującej się dzieckiem w wieku do lat 4 (czterech) nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy.
§ 26
W placówce nie zatrudnia się pracowników młodocianych.
Rozdział VII
Bezpieczeństwo i higiena pracy
§ 27
Dyrektor placówki jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
§ 28
Dyrektor placówki jest zobowiązany informować pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą na określonym stanowisku.
§ 29
Dyrektor placówki przeprowadza, na koszt placówki, badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w placówce, a wyniki tych pomiarów udostępnia pracownikom.
§ 30
1. Przed podjęciem pracy dyrektor placówki kieruje kandydata do pracy na wstępne badania lekarskie.
2. Dyrektor placówki zobowiązany jest kierować pracowników na okresowe badania lekarskie, zgodnie z odrębnymi przepisami.
3. Pracownika powracającego do pracy po zwolnieniu lekarskim, trwającym dłużej niż 30 dni, dyrektor placówki kieruje na kontrolne badania lekarskie.
§ 31
1. Dyrektor placówki jest zobowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac oraz z przepisami przeciwpożarowymi.
2. Dyrektor placówki jest zobowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy.
3. Pracownik jest zobowiązany potwierdzić na piśmie znajomość przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 32
Dyrektor placówki jest zobowiązany objąć obowiązkiem szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wszystkich pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska i pełnionej funkcji poprzez:
1. Szkolenie wstępne (ogólne, stanowiskowe, podstawowe).
2. Szkolenie okresowe.
§ 33
Dyrektor placówki jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczającej przed działaniem niezbędnych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w placówce, a także odzież i obuwie robocze. Wykaz rodzajów środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, a także okresy ich użytkowania stanowią załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
§ 34
Przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik jest zobowiązany:
1. Wykonywać pracę w sposób zgodny z przepisami BHP oraz stosować się do wydawanych w tym zakresie wskazówek i poleceń przełożonych.
2. Używać przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego zgodnie z ich przeznaczeniem.
3. Poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim.
4. Brać udział w szkoleniach i instruktażach w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym.
§ 35
Pracownika w stanie nietrzeźwym nie dopuszcza się do wykonywania pracy.
Rozdział VIII
Przepisy końcowe
§ 36
1. Regulamin pracy obowiązuje przez czas nieokreślony.
2. Zmiana treści Regulaminu może nastąpić w formie pisemnej, w tym samym trybie, co jego ustanowienie bądź przez wprowadzenie nowego regulaminu.
§ 37
1. Postanowienia niniejszego Regulaminu wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników.
2. Termin 2 tygodni rozpoczyna bieg od dnia wywieszenia niniejszego regulaminu na tablicy ogłoszeń placówki.
§ 38
Przy zawieraniu umowy o pracę pracownik prowadzący sprawy kadrowe jest zobowiązany zapoznać pracownika z niniejszym regulaminem. Pracownik potwierdza oświadczeniem, że przyjął jego treść do wiadomości i przestrzegania zawartych w nim ustaleń.
§ 39
Niniejszy regulamin obowiązuje od dnia