STAN PRAWNY NA 25 MARCA 2024
W przypadku, gdy pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy, na pracodawcy ciąży wiele obowiązków. Prezentujemy Państwu najważniejsze informacje dotyczące dokumentacji powypadkowej (m.in. o rejestrze wypadków czy statystycznej karcie wypadku).
Do dokumentacji powypadkowej zalicza się następujące dokumenty:
- protokół powypadkowy,
- statystyczną kartę wypadku przy pracy,
- rejestr wypadków przy pracy.
Protokół powypadkowy
Okoliczności i przyczyny wypadku ustala powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy, w skład którego wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy. Zespół powypadkowy jest zobowiązany sporządzić protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (protokół powypadkowy) nie później niż w 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku w terminie późniejszym, wskutek uzasadnionych przeszkód lub trudności, wymaga podania przyczyn tego opóźnienia w treści protokołu powypadkowego.
Członek zespołu powypadkowego ma prawo złożyć do protokołu powypadkowego zdanie odrębne, które powinien uzasadnić. W przypadku rozbieżności zdań członków zespołu powypadkowego o treści protokołu powypadkowego decyduje pracodawca.
Stwierdzenie w protokole powypadkowym, że wypadek nie jest wypadkiem przy pracy albo że zachodzą okoliczności, które mogą mieć wpływ na prawo pracownika do świadczeń, wymaga szczegółowego uzasadnienia i wskazania dowodów stanowiących podstawę takich twierdzeń. Do protokołu dołącza się zapis wyjaśnień poszkodowanego i informacji uzyskanych od świadków wypadku, a także inne dokumenty zebrane w czasie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, w szczególności pisemną opinię lekarza lub innych specjalistów, szkice lub fotografie miejsca wypadku a także odrębne zdanie, jeżeli takie zostało złożone przez członka zespołu powypadkowego.
Zespół powypadkowy ma obowiązek zapoznać pracownika lub członków rodziny zmarłego pracownika z treścią protokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem. Poszkodowany pracownik ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do treści protokołu powypadkowego. Poszkodowany pracownik ma również prawo wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek, odpisów oraz kopii.