Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 10 STYCZNIA 2020
Nocowanie z dziećmi w przedszkolu
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego
Nauczycielki chcą zorganizować nocowanie z dziećmi w przedszkolu. Czy jest regulamin, który określa zasady pracy placówki w porze nocnej?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215),
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 maja 2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej (Dz.U. z 2001 r. Nr 52 poz. 550).
Nie istnieje taki regulamin określony przepisami prawa powszechnie obowiązującego, nie ma bowiem podstaw do tego, by nauczycielki przedszkola wykonywały pracę w porze nocnej. Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z art. 42b Karty nauczyciela nauczyciel może być zobowiązany do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej. Możliwość pracy w porze nocnej nie dotyczy jednak każdego nauczyciela, lecz wyłącznie nauczycieli jednostek wymienionych w Rozporządzeniu MPiPS z dnia 17 maja 2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej. Zgodnie z § 2 tego aktu tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej jest realizowany w:
• zakładach poprawczych,
• schroniskach dla nieletnich,
• rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych z internatami dla dzieci i młodzieży,
• placówkach opiekuńczo-wychowawczych zapewniających całodobową opiekę.
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć wychowawczych może być realizowany także w porze nocnej w:
• specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
• internatach i bursach szkolnych,
• domach wczasów dziecięcych.
Przedszkola nie zostały zatem wymienione wśród jednostek, w których nauczyciel może w porze nocnej pracować.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM