Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Czy pamiętasz o swoich skrzydłach? Scenariusz lekcji wychowawczej o marzeniach Katarzyna Skolimowska GRUPA WIEKOWA: uczniowie szkoły podstawowej. CEL OGÓLNY: Ukazanie, jak ważne jest zachowanie pamięci o dziecięcych marzeniach. CELE OPERACYJNE: • ukazanie wartości życia w zgodzie ze sobą, • przekonanie, że wszystkie marzenia mogą się doczekać spełnienia, że nie warto z nich rezygnować, • wskazanie cech i umiejętności, które powinniśmy w sobie dostrzegać i pielęgnować. FORMY PRACY: • indywidualna, • grupowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: • laptop, głośniki, muzyka, • karimaty lub poduchy, • duże kartki i farby (dla każdego ucznia), • papierowe kolorowe skrzydła (zobacz pkt 2 w cz.1.), • książka Dziewczynki latają wysoko, Wydawnictwo Debit. PRZEBIEG ZAJĘĆ: Część pierwsza Nauczyciel przygotowuje salę przed lekcją. Ławki ustawia pod ścianą. Na podłodze rozkłada siedziska dla uczniów, np. karimaty, poduchy, a także duże kartki papieru i farby. Gdy uczniowie wchodzą do sali, nauczyciel wręcza każdemu kolorowe papierowe skrzydła (każdy kolor musi pojawić się dwa razy, aby w drugiej części lekcji uczniowie mogli się szybko dobrać w pary). Następnie wychowawca prosi, aby usiedli wygodnie, zamknęli oczy i wyobrazili sobie, że mają po kilka lat. Włącza piosenkę Julii Pietruchy, Living on the Island: https://www.youtube.com/watch?v=g4h-Sj4LkiQ&t=29s. Nauczyciel włącza piosenkę Julii Pietruchy Where You Going Tonight [ukulele]: https://www.youtube.com/watch?v=nGJT0AJhhqw i prosi uczniów, aby teraz namalowali swoje wizje, swoje marzenia z czasów wczesnego dzieciństwa. Można zadać pytania dodatkowe: „Co najbardziej lubiliście robić? O czym marzyliście?”. CZĘŚĆ DRUGA Nauczyciel odczytuje na głos książkę Dziewczynki latają wysoko, której recenzję w wersji filmowej można znaleźć na moim kanale na YouTube: CZYTELNICZY CZWARTEK #21 Jak zachować dziecięce marzenia? https://www.youtube.com/watch?v=S6SMZCkjWTU&t. Prowadzący podaje temat lekcji: „Czy pamiętasz o swoich skrzydłach?”. Wychowawca prosi, aby teraz uczniowie spojrzeli na skrzydła, które otrzymali, wchodząc do sali. Na lewym skrzydle każdy zapisuje najważniejszą umiejętność, którą w sobie ceni. Następnie uczniowie dobierają się w pary według kolorów skrzydeł. Wymieniają się nimi i na prawym skrzydle wpisują swojej koleżance/swojemu koledze cechę, umiejętność, za którą cenią go najbardziej. CZĘŚĆ TRZECIA Nastaje moment weryfikacji i refleksji nad tym, czy faktycznie każdy z nas pamięta o swoich skrzydłach – porównanie rysunku farbami i zapisków na skrzydłach. Osoby chętne dzielą się swoimi wnioskami z lekcji.