Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Tylko tu i teraz
Scenariusz lekcji etyki lub godziny wychowawczej inspirowany filozofią stoików
Opracowała: Dorota Kujawa-Weinke
GRUPA WIEKOWA:
uczniowie klas V–VI szkoły podstawowej.
CZAS TRWANIA:
45 minut.
CEL:
wiem, że można nauczyć się panować nad sobą i koncentrować się na działaniu nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
KRYTERIA SUKCESU:
• poznaję ogólne założenia filozofii stoików,
• poddaję się niekomfortowym sytuacjom,
• szukam pytań i odpowiedzi, inspirując się filozofią stoików,
• poddaję swoje zachowanie refleksji.
METODY PRACY:
• aktywizujące: dyskusja dydaktyczna, burza mózgów,
• praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe,
• eksponujące: film, muzyka.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• komputer z możliwością odtworzenia filmiku Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicyzm odpowiada na pytanie „Jak żyć?”,
• utwór duetu Empire Of The Sun, We Are The People,
• utwór Mikołaja Góreckiego Concerto-Notturno.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauczyciel zaprasza uczniów do obejrzenia filmu o stoikach. Zadanie uczniów polega na wynotowaniu pytań, które zadali sobie, oglądając film. Każdy z uczniów ma prawo w dowolnym momencie powiedzieć „stop”, by móc spokojnie sformułować pytanie. W ten sposób kształtujemy również poszanowanie dla cudzej odrębności i zróżnicowanych potrzeb ze względu na tempo i warunki pracy.
2. Po obejrzeniu filmu uczniowie zadają pytania dotyczące treści zawartych w filmie. Nauczyciel odpowiada na pytania, ale też stawia nowe. Rozmowę prowadzi w taki sposób, by uczniowie doszli do sedna myśli stoickiej: „Liczy się to, co tu i teraz”.
3. Nauczyciel proponuje ćwiczenia kształtujące wolę. Włącza utwór Mikołaja Góreckiego Concerto-Notturno i prosi uczniów, by zaczęli do niego szybko tańczyć. Po minucie włącza współczesny utwór duetu Empire Of The Sun We Are The People i prosi, by uczniowie tańczyli wolno, także przez minutę. Po obu doświadczeniach nauczyciel pyta uczniów o wrażenia oraz o to, czy łatwo było „tańczyć pod prąd”?
4. Uczniowie proszeni są o wyjście przed szkołę. Nauczyciel proponuje im zadanie: „Podejdźcie do przypadkowych osób przechodzących obok szkoły, przywitajcie się, informując ich, że jest to zadanie, które zaproponowała wam nauczycielka”. Nauczyciel obserwuje uczniów – część z nich od razu podchodzi do obcych osób, niektórzy wahają się, ale wykonują polecenie, znajdują się tacy, co czekają na kogoś znajomego, oraz ci, którzy w ogóle nie są w stanie go wykonać. Ważne przy tym jest to, by nie doceniać przesadnie odwagi osób, które podeszły, aby nie dyskredytować w ten sposób osób, którym to zadanie nie wyszło.
5. Nauczyciel prosi uczniów o refleksję – co wspólnego ze stoikami miały ćwiczenia związane z „tańcem pod prąd” i eksperyment podwórkowy. Uczniowie wspomagani przez nauczyciela dochodzą do wniosku, że mamy możliwości, które możemy wykorzystać. Nawet jeśli coś przychodzi nam z trudem, jeśli widzimy przeszkody, ale skupimy się na rozwiązaniach, mamy kontrolę nad naszym życiem.
6. Nauczyciel pyta uczniów, czy zdarzyły się w ich życiu sytuacje, w których czuli, że nie mają kontroli nad swoim zachowaniem. Uczniowie odpowiadają i podają przykłady. To zadanie może stanowić punkt wyjścia do następnych zajęć poświęconych kontroli emocji.
7. W ramach podsumowania zajęć nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Uczniowie stają naprzeciwko siebie. Jedna z grup zadaje pytania zamknięte dotyczące sytuacji i zachowania stoików – nauczyciel podaje przykład: „Czy to jest stoicyzm? Kolega oskarżył mnie o zniszczenie pióra. Nie zrobiłem tego, ale mimo wszystko miałem rozmowę z nauczycielką, wyjaśniłem jej, że to nie moja wina, ale nie wiem, czy mi uwierzyła, nie miałem do kolegi pretensji, nie uderzyłem go, nie krzyczałem…”. Jeśli uczniowie z grupy przeciwnej uważają, że to stoicyzm, stają po prawej stronie klasy, jeśli uważają, że nie jest to zachowanie stoickie, stają po stronie lewej.
ŹRÓDŁA:
• Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicyzm odpowiada na pytanie: jak żyć?, [film dostępny online:] https://www.youtube.com/watch?v=xjMzsFsEmDE [data dostępu: 26.06.2019].
• Empire Of The Sun, We Are The People, [utwór muzyczny dostępny online:] https://www.youtube.com/watch?v=hN5X4kGhAtU [data dostępu: 26.06.2019].
• Mikołaj Górecki, Concerto-Notturno, wyk. K. Danczowska, A. Duczmal, [utwór muzyczny dostępny online:] https://www.youtube.com/watch?v=oPlHp28aSJw [data dostępu: 26.06.2019].