Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 6 WRZEŚNIA 2019
Zatrudnianie, zadania i kwalifikacje zawodowe nauczycieli religii
Opracował: Roman Lorens, konsultant ds. organizacji i zarządzania oświatą, ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, były długoletni dyrektor szkoły. Lider i koordynator doskonalenia zawodowego nauczycieli i kadry kierowniczej szkół. Autor licznych artykułów z zakresu zarządzania oświatą i publikacji książkowych
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.),
• Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.),
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. z 1992 r. Nr 36 poz. 155 ze zm.),
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r. poz. 1575 ze zm.).
Zatrudnianie nauczycieli religii
Nauczycieli religii zatrudnia się zgodnie z Kartą nauczyciela (dalej: KN), na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danej szkoły wydanego przez:
• w przypadku Kościoła katolickiego – właściwego biskupa diecezjalnego,
• w przypadku pozostałych kościołów oraz innych związków wyznaniowych – właściwe władze zwierzchnie tych kościołów i związków wyznaniowych.
Ważne!
Cofnięcie takiego skierowania jest równoznaczne z utratą uprawnień do nauczania religii w danej szkole. O cofnięciu skierowania właściwe władze kościołów lub innych związków wyznaniowych powiadamiają dyrektora szkoły oraz organ prowadzący. Na okres pozostały do końca roku szkolnego kościół lub inny związek wyznaniowy mogą skierować inną osobę do nauczania religii (równocześnie pokrywają one koszty z tym związane).
Nauczyciel religii prowadzący zajęcia w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym albo uczący na terenie kilku szkół jest zatrudniany przez dyrektora szkoły wskazanego przez organ prowadzący lub przez organ prowadzący wskazany w porozumieniu, które jest zawierane w sytuacji, gdy w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym uczestniczą uczniowie szkół prowadzonych przez różne organy prowadzące.
Nauczyciel religii ma prawo do organizowania spotkań z rodzicami swoich uczniów również poza wyznaczonymi przez szkołę zebraniami ogólnymi, jednak wcześniej musi ustalić z dyrektorem termin i miejsce planowanego spotkania. Ponadto może też prowadzić na terenie szkoły organizacje o charakterze społeczno-religijnym i ekumenicznym na zasadach określonych w art. 86 Ustawy prawo oświatowe (z tego tytułu nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie).
Nauczyciel religii wchodzi w skład rady pedagogicznej szkoły, nie pełni jednak funkcji wychowawcy klasy; ma też obowiązek uzupełniania dziennika szkolnego, a uczący w grupie międzyklasowej, międzyszkolnej oraz w punkcie katechetycznym ma obowiązek prowadzić odrębny dziennik zajęć, zawierający te same zapisy, które zawiera dziennik szkolny.
Zgodnie z § 8 Rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli kwalifikacje zawodowe nauczycieli religii określają odpowiednio Konferencja Episkopatu Polski oraz właściwe władze zwierzchnie kościołów lub innych związków wyznaniowych – w porozumieniu z ministrem edukacji narodowej.
Ruch kadrowy nauczycieli religii
Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole (art. 23 ust. 1 pkt 6 KN). Cofnięcie skierowania do danego przedszkola lub danej szkoły jest równoznaczne z utratą uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub danej szkole. O cofnięciu skierowania właściwe władze kościołów (lub innych związków wyznaniowych) powiadamiają dyrektora przedszkola lub szkoły oraz organ prowadzący.
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem, któremu cofnięto skierowania do nauczania religii w danej szkole (przedszkolu), następuje z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii (art. 23 ust. 2 pkt 6 KN).
Ważne!
Cofnięcie skierowania do nauczania religii w szkole stanowi podstawę obligatoryjnego rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem.
Rozwiązanie stosunku pracy następuje w terminie wskazanym w przywołanym powyżej art. 23 ust. 2 pkt 6 KN bez potrzeby dokonywania wypowiedzenia. W kierowanym do nauczyciela piśmie dyrektor szkoły wskazać powinien, iż w związku z cofnięciem skierowania do nauczania religii w szkole rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy. W takim wypadku nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy na stanowisku nauczyciela religii, nie więcej jednak niż w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia (art. 28 ust. 2a KN).
Zapamiętaj!
W przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z cofnięciem skierowania do nauczania religii w szkole odprawa przysługuje tylko nauczycielom zatrudnionym na podstawie mianowania (art. 28 ust. 2a KN).
Przeniesienie nauczyciela religii, który otrzymał skierowanie do innej szkoły
Przeniesienia nauczyciela religii zatrudnionego na podstawie mianowania, który otrzymał na podstawie odrębnych przepisów skierowanie do innej szkoły, dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel otrzymał skierowanie, w porozumieniu z dyrektorem szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, i po zawiadomieniu organów prowadzących te szkoły (art. 10 ust. 5 KN).
W praktyce (art. 18 ust. 5 KN) obaj dyrektorzy szkół powinni zawrzeć porozumienie w formie pisemnej, którego przedmiotem będą: termin przeniesienia nauczyciela wskazany w piśmie biskupa diecezjalnego, oznaczenie dotychczasowej i nowej szkoły oraz adnotacja o przekazaniu akt osobowych nauczyciela. Ponadto inicjujący postępowanie w sprawie dyrektor szkoły przenoszący nauczyciela religii powinien pisemnie powiadomić o przeniesieniu organy prowadzące tych szkół.