Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Lepiej być plotkarzem czy filozofem?
Scenariusz lekcji etyki lub wychowawczej inspirowany filozofią Sokratesa
Opracowała: Dorota Kujawa-Weinke
GRUPA WIEKOWA:
· klasy V–VI szkoły podstawowej.
CZAS TRWANIA:
· 45 minut.
CEL:
· uczeń uświadamia sobie niszczącą siłę plotki i korzyści wynikające z nieplotkowania.
KRYTERIA SUKCESU:
Uczeń:
· poznaje opowieść związaną z filozofią Sokratesa,
· rozpoznaje informacje będące plotką,
· rozumie, czym jest plotka,
· rozumie termin „filozofowanie”,
· inspiruje innych uczniów, rodziców i nauczycieli do rezygnacji z plotkowania.
METODY PRACY:
· aktywizujące: dyskusja dydaktyczna, rozmowa kierowana, stacje zadaniowe,
· eksponująca: film.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· trzy sita,
· napisy „Prawda”, „Dobro”, „Użyteczność”,
· zdania z informacjami dobrymi i złymi, użytecznymi i nieużytecznymi, prawdziwymi
i fałszywymi,
· komputer z możliwością odtworzenia filmów.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Uczniowie próbują znaleźć definicję wyrazu „plotka”. Nauczyciel prowadzi rozmowę
kierowaną.
2. Nauczyciel włącza bajkę filozoficzną Michela Piquemala Trzy sita. Uczniowie oglądają
film.
3. W rozmowie kierowanej uczniowie dzielą się przemyśleniami na temat tego, co to znaczy,
że coś jest zgodne z prawdą, że jest dobre lub pożyteczne.