Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Kim jesteś w chwili próby?
Scenariusz lekcji wychowawczej dotyczącej zachowań w niesprzyjających
okolicznościach
Opracowała: Katarzyna Skolimowska
GRUPA WIEKOWA:
· klasy VII–VIII szkoły podstawowej, I klasa szkoły ponadpodstawowej.
CZAS TRWANIA:
· 45 minut.
CELE:
· ukazanie różnych sposobów reagowania na doświadczenia,
· refleksja nad schematem swojego postępowania w trudnych okolicznościach.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· rozgotowana marchewka, jajko ugotowane na twardo, ugotowane ziarna kawy
(najlepiej jeszcze we wrzątku),
· uszkodzony wazon, cały wazon, świeca, zapałki,
· karta pracy nad FitUmysłem – wolnym od ograniczeń i niszczących przekonań
(załącznik),
· książka Grzegorza Przeliorza Wazuś.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część I
1. Nauczyciel prosi uczniów, aby zamknęli oczy i wyobrazili sobie gotującą się wodę.
Następnie niech wrzucą do niej (w wyobraźni) marchewkę, jajko i ziarna kawy. Co się stanie?
Wychowawca prezentuje rozgotowaną marchewkę, stwardniałe na kamień jajko
i aromatyczne ziarna kawy.
2. Uczestnicy zajęć zastanawiają się, co mogą oznaczać poszczególne elementy
eksperymentu. Wnioski:
· gotująca się woda – nasze życiowe doświadczenia, niesprzyjające okoliczności,
· marchewka – my, gdy doświadczenia nas łamią i „przerabiają na papkę”,
· jajko – my, gdy doświadczenia powodują zatwardziałość,
· ziarna kawy – my, gdy doświadczenia zmieniają nas w piękny sposób, wydobywają
z nas to, co najlepsze.