Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Czy nosisz swój kapelusz?
Scenariusz lekcji wychowawczej dotyczącej niespełniania oczekiwań innych
Opracowała: Katarzyna Skolimowska
GRUPA WIEKOWA:
· klasy VII i VIII szkoły podstawowej, I klasa szkoły ponadpodstawowej.
CELE:
Uczeń:
· poznaje wartość życia w zgodzie z samym sobą,
· wie, z czym wiąże się spełnianie lub niespełnianie oczekiwań innych,
· rozwija samoświadomość.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· śmieszne, dziwne ubrania,
· książka Maxa Lucado Kapelusz dla Iwana,
· listy do uczniów (pkt 2, cz. II),
· laptop, głośniki, muzyka (propozycja w pkt. 2, cz. II),
· czerwony kapelusz.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część I
1. Nauczyciel przychodzi na lekcję ubrany zupełnie w nie swoim stylu. Musi to być wyraźnie
widoczne. Gdy już przywita się z uczniami, wybiera ochotników do eksperymentu. Wyciąga
z „szafy” kilka propozycji ubraniowych i prosi uczniów, aby je założyli. Są to elementy
ubioru, w których z pewnością nie pokazaliby się w szkole. Ważne jest obserwowanie
uczniów. To eksperyment, który będzie poddany analizie.
2. Uczniowie mogą zareagować różnie. Być może niektórzy powiedzą zdecydowanie, że tego
nie zrobią, inni z kolei z oporem założą strój zaproponowany przez wychowawcę. Gdy już
usiądą na swoich miejscach, niech opowiedzą o tym, jak się czuli i dlaczego podjęli taką,
a nie inną decyzję. Mogą pojawić się komentarze typu: „prosił o to nauczyciel, więc głupio mi
było odmówić”. Na tym etapie żadnej odpowiedzi i reakcji nie komentujemy, nie oceniamy.
3. Nauczyciel pyta uczniów, co pomyśleli, gdy go zobaczyli w nietypowym dla niego ubraniu.
Po ich wypowiedziach wychowawca zadaje kolejne pytanie: czy domyślają się, jakim
tematem będą się dzisiaj zajmować?
4. Prowadzący podaje temat lekcji: „Czy nosisz swój kapelusz?”.