Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Dokument artystyczny na przykładzie filmu Inwentorium śladów
braci Quay
Nowe Horyzonty Edukacji – przykładowy konspekt zajęć
Opracowała: dr Iwona Grodź
kadr z filmu
GRUPA WIEKOWA:
· młodzież szkół ponadpodstawowych.
CZAS REALIZACJI:
· 90 minut.
MIEJSCE REALIZACJI:
· zainteresowane szkoły ponadpodstawowe.
CELE GŁÓWNE:
· edukacja filmoznawcza – wskazanie różnicy między filmem fikcji a dokumentem;
zacieranie granic między tymi rodzajami audiowizualnej narracji,
· edukacja dotycząca dziedzictwa narodowego: postać Jana Potockiego, powieść
Rękopis znaleziony w Saragossie, zamek w Łańcucie,
· popularyzacja wiedzy na temat korespondencji sztuk, np. informacje na temat
twórców filmowych inspirujących się literaturą (por. adaptacja Rękopisu znalezionego
w Saragossie Wojciecha Hasa z 1964 roku).
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Przedmiotem dyskusji na zajęciach będzie film braci Quay (Stephen i Timothy Quay)
zatytułowany Inwentorium śladów oraz jego rodzajowo-gatunkowa klasyfikacja. Nieobecnym
bohaterem filmu jest polski pisarz-podróżnik, autor Rękopisu znalezionego w Saragossie, Jan