Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 2 SIERPNIA 2019
Projekt zmian Rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli oraz Rozporządzenia w sprawie trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli
Opracował: Roman Lorens, konsultant ds. organizacji i zarządzania oświatą, ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, były długoletni dyrektor szkoły. Lider i koordynator doskonalenia zawodowego nauczycieli i kadry kierowniczej szkół. Autor licznych artykułów z zakresu zarządzania oświatą i publikacji książkowych
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967
ze zm.),
• Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1287),
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r.
poz. 1574),
• Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (wersja z 4 lipca 2019 r.),
• Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, szczegółowego zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego (wersja z 10 lipca 2019 r.).
Zmiany w Karcie nauczyciela, spowodowane Ustawą o zmianie ustawy Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, wprowadzają m.in.:
• rozdzielenie oceny pracy od awansu zawodowego nauczycieli (w przypadku awansu zawodowego przywrócona zostaje ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu),
• skrócenie okresów pracy w przedszkolu niezbędnych do rozpoczęcia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego – do dwóch lat pracy przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela mianowanego oraz do jednego roku przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego,
• skróceniu stażu na stopień nauczyciela kontraktowego do dziewięciu miesięcy,
• zastąpieniu egzaminu przed komisją egzaminacyjną na stopień nauczyciela kontraktowego rozmową przeprowadzaną przez komisję kwalifikacyjną.
Artykuł 9g ust. 10 KN upoważnia ministra właściwego ds. oświaty i wychowania
– w porozumieniu z ministrem właściwym ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – do określenia w drodze Rozporządzenia: sposobu odbywania stażu, rodzaju dokumentacji załączanej do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego, zakresu wymagań do uzyskania poszczególnych stopni awansu zawodowego, trybu działania komisji kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych, wzorów zaświadczeń o uzyskaniu akceptacji lub zdaniu egzaminu oraz wzorów aktów nadania stopni awansu zawodowego, uwzględniając potrzebę stopniowania i różnicowania wymagań stawianych nauczycielom na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz potrzebę prawidłowego przeprowadzania postępowań kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych.
Ważne!
Powyższe upoważnienie realizuje obecnie Rozporządzenie z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
Projekt zmian
Projektowana zmiana tego Rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania jego przepisów do zmian wprowadzonych w KN Ustawą o zmianie ustawy Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, polegających m.in. na:
• zniesieniu obligatoryjności dokonywania oceny pracy nauczycieli,
• utrzymaniu obowiązku zasięgania opinii rady rodziców przy dokonywaniu oceny pracy nauczycieli,
• odejściu od określania w akcie wykonawczym szczegółowych kryteriów oceny pracy nauczycieli – kryteria oceny pracy zostały określone bezpośrednio w KN (art. 6a
ust. 1e i 1f),
• przywróceniu dokonywania na zakończenie stażu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w miejsce dotychczasowej oceny pracy,
• uchyleniu przepisów dotyczących dodatku za wyróżniającą pracę dla nauczycieli dyplomowanych – zmiana ta jest konsekwencją odejścia od obligatoryjności dokonywania oceny pracy i kryteriów tej oceny,
• skróceniu okresów pracy w przedszkolu niezbędnych do rozpoczęcia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego – do dwóch lat pracy przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela mianowanego oraz do jednego roku przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego,
• skróceniu stażu na stopień nauczyciela kontraktowego do dziewięciu miesięcy,
• zastąpieniu egzaminu przed komisją egzaminacyjną na stopień nauczyciela kontraktowego rozmową przeprowadzaną przez komisję kwalifikacyjną.
Tak więc, odpowiednio do wprowadzanych w KN zmian w zakresie oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli, w Projekcie proponuje się zmiany o charakterze dostosowującym, polegające na zastąpieniu:
• przedstawianej przez opiekuna stażu opinii o dorobku zawodowym nauczyciela za okres stażu przez projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu,
• przedkładanej przez nauczyciela w postępowaniu kwalifikacyjnym lub egzaminacyjnym kopii karty oceny pracy przez kopię oceny dorobku zawodowego,
• komisji egzaminacyjnej powoływanej dla nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przez komisję kwalifikacyjną.
Ważne!
Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2019 r. ze względu na konieczność dostosowania jego przepisów do nowelizacji KN w zakresie awansu zawodowego oraz oceny pracy nauczycieli, które wchodzi w życie również 1 września 2019 r.
Zmiany w trybie dokonywania oceny pracy nauczyciela
Przepisy Projektu w większości swej treści powtarzają dotychczasowe rozwiązania zawarte w Rozporządzeniu z dnia 29 maja 2018 r.
W § 2 Projektu określony został tryb dokonywania oceny pracy. Ustawodawca wskazuje, że w przypadku dokonywania oceny pracy z inicjatywy dyrektora przedszkola lub na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego przedszkole, rady przedszkola lub rady rodziców, dyrektor niezwłocznie powiadamia nauczyciela, w formie pisemnej, o wszczęciu procedury dokonywania oceny jego pracy. Opinie samorządu uczniowskiego (art. 6a ust. 5 pkt 3 KN), doradcy metodycznego, innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego oraz opiekuna naukowo-dydaktycznego na temat pracy nauczyciela (art. 6a ust. 5 pkt 4 KN) są wyrażane na piśmie i zawierają uzasadnienie.
W § 4 określono zawartość karty oceny pracy. Oryginał karty zostaje doręczony nauczycielowi przez dyrektora przedszkola, natomiast jej kopię włącza się do akt osobowych nauczyciela.
W § 5 uregulowany został tryb odwoławczy od oceny pracy nauczyciela. Odwołanie składa się za pośrednictwem dyrektora przedszkola do organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Dyrektor jest zobowiązany przekazać je niezwłocznie (nie później niż w terminie pięciu dni roboczych). Odwołanie od oceny pracy rozpatrywane jest następnie przez zespół oceniający, powoływany przez organ nadzoru pedagogicznego.
W odróżnieniu od dotychczas obowiązującego Rozporządzenia, Projekt nie określa szczegółowych kryteriów oceny pracy nauczycieli ze względu na skreślenie tego zakresu upoważnienia w ramach nowelizacji Ustawy Karta nauczyciela z dnia 13 czerwca 2019 r. Ocena pracy nauczycieli będzie dokonywana wyłącznie w oparciu o przepisy art. 6a ust. 1e KN, a w przypadku nauczycieli zajmujących stanowisko dyrektora przedszkola – w oparciu o art. 6a ust. 1f tej Ustawy.
Ważne!
Od 1 września 2019 r. ocena pracy nie będzie obowiązkowa. Przepisy, które nakładały obowiązek dokonywania oceny pracy nauczycieli co pięć lat pracy w przedszkolu oraz po zakończeniu stażu, obowiązywały zatem tylko przez jeden rok. Przepisy te zostają uchylone i powraca ocena pracy dokonywana wyłącznie z inicjatywy dyrektora lub na wniosek nauczyciela oraz uprawnionych organów. Ministerstwo Edukacji Narodowej odstąpiło też od utrzymania regulacji kryteriów oceny pracy na poziomie rozporządzenia.
Proponuje się, aby Rozporządzenie weszło w życie 1 września 2019 r., ze względu na konieczność dostosowania przepisów Rozporządzenia do nowelizacji Ustawy Karta nauczyciela w zakresie oceny pracy nauczycieli.