Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 25 CZERWCA 2019
Indywidualna dieta w przedszkolu
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz wielu publikacji z zakresu prawa oświatowego
W ostatnim czasie do naszej placówki (przedszkole niepubliczne) uczęszcza coraz więcej dzieci ze specjalnymi dietami (np. bezmleczne, bezglutenowe). Takie żywienie wymaga większych nakładów finansowych. Zastanawiamy się nad tym, aby w nowej umowie zwiększyć kwotę czesnego dla tych dzieci. Czy nie będzie to odebrane jako dyskryminacja? Nie możemy przecież pozwolić rodzicom na przynoszenie własnego jedzenia.
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148).
Zgodnie z art. 106 ust. 3 Prawa oświatowego warunki korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
Przepis ten nie ma wprost zastosowania do przedszkoli niepublicznych, bowiem znajduje się w rozdziale 5 Ustawy, zatytułowanym „Organizacja kształcenia, wychowania i opieki w szkołach i placówkach publicznych”. Biorąc zatem pod uwagę systematykę aktu prawnego, jakim jest Prawo oświatowe, uznać należy, że nie ma odpowiednika przywołanej regulacji, odnoszącego się wprost do żywienia w przedszkolach niepublicznych. Co za tym idzie, zasady organizowania żywienia dla poszczególnych dzieci wynikają z umowy zawieranej z rodzicami. Co do możliwości zwiększenia czesnego, zastanowić się trzeba, co będziemy rozumieć pod tym pojęciem. Jeżeli bowiem czesne to zawiera w sobie usługi specyficzne dla konkretnego dziecka, to wówczas zróżnicowanie wysokości opłaty dla poszczególnych rodziców jest dopuszczalne, bowiem różna opłata wynika z różnych usług. Lepszym rozwiązaniem jest jednak przyjęcie jednej wysokości czesnego dla wszystkich rodziców i dodatkowej opłaty żywieniowej dla każdego ucznia z osobna, różnej w zależności od rodzaju diety tego ucznia.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM