Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 14 CZERWCA 2019
Urlop szkoleniowy na ukończenie pracy magisterskiej
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty
Czy pracownikowi zatrudnionemu w szkole niepublicznej na stanowisku pomocy nauczyciela przysługuje urlop szkoleniowy na napisanie pracy magisterskiej?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 czerwca 197 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040).
Tak, pod warunkiem jednak, że zgodnie z wymogiem art. 1034 Kodeksu pracy pracodawca zawarł z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie. Nie ma jednak obowiązku zawarcia umowy, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Umowa jest zatem potrzebna wówczas, gdy pracodawca chce zobowiązać pracownika do pozostania u tego właśnie pracodawcy przez określony czas. Wymiar przysługującego na ostatnim roku studiów urlopu szkoleniowego to 21 dni (art. 1032 § 1 pkt 4 k.p.). Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 1031 § 3 k.p.).
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM