STAN PRAWNY NA 8 PAŹDZIERNIKA 2024
Tradycyjne legitymacje szkolne zostały już zastąpione przez plastikowe karty ID-1 i mLegitymacje. Unowocześnienie to ma na celu m.in. zabezpieczenie przed fałszerstwem legitymacji szkolnej, która jest jednocześnie dokumentem tożsamości ucznia. Jakie obowiązki wiążą się z wydawaniem i ewidencjonowaniem legitymacji szkolnych?
Legitymacja szkolna zaliczana jest do tzw. druków ścisłego zarachowania. Poświadcza ona, że uczeń uczęszcza do szkoły i jest uprawniony do korzystania ze zniżek ustawowych:
- przy przejazdach środkami publicznego transportu kolejowego i autobusowego,
- przy zakupie biletów do różnego rodzaju instytucji kultury.
Dla ucznia, który nie posiada dowodu osobistego ani paszportu, legitymacja szkolna może być także dokumentem poświadczającym jego tożsamość. Ma zatem istotne znaczenie, stąd dążenie polskiego prawodawcy do jego unowocześnienia. Przepisy prawa przewidują obecnie dwie różne formy, w jakich legitymacja może zostać uczniowi wydana:
- legitymacja szkolna w postaci karty formatu ID-1,
- mLegitymacja.
Obowiązujące Rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków przewidywało możliwość wydawania legitymacji szkolnych w papierowej formie wyłącznie do 12 lipca 2024 r.
Ważne!
Uczniowie posiadający aktualnie legitymacje w formie papierowej mogą posługiwać się nimi do czasu zakończenia nauki w danej szkole, jednakże uczniom rozpoczynającym naukę trzeba wydać legitymacje w formie karty.
Informacje ogólne dotyczące legitymacji szkolnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, mLegitymacji, a także ich wzory zostały określone w treści załącznika nr 4 do Rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
Pamiętać należy, że ważna jest tylko ta legitymacja, która jest wypełniona prawidłowo i której nie upłynął okres ważności. Prawo do wydawania uczniom legitymacji przyznane zostało szkołom publicznym oraz szkołom niepublicznym. Otrzymuje ją każdy uczeń przyjmowany do szkoły, w tym także uczeń, który przeszedł do danej szkoły z innej placówki.
Nowa legitymacja szkolna
Obowiązującą formą legitymacji szkolnej jest obecnie legitymacja w postaci karty formatu ID-1. Legitymacja ta ma formę karty wykonanej z PVC (polichlorek winylu), podobnej do karty kredytowej zawierającej kolorowe zdjęcie ucznia.
Nowa legitymacja szkolna dzięki swojej formie daje wiele możliwości. Mogą być na niej kodowane także usługi związane ze statutową działalnością szkoły oraz przejazdami środkami publicznego transportu. O rodzaju informacji kodowanych na legitymacji szkolnej decyduje dyrektor szkoły za zgodą rodziców lub pełnoletnich uczniów. Legitymacja szkolna w postaci karty może zawierać interfejs bezstykowy, który umożliwia kodowanie na niej dodatkowych usług.
Ważność legitymacji szkolnej w kolejnym roku szkolnym potwierdza się przez umieszczenie hologramu, na który w sposób trwały i nieusuwalny nanosi się rok ważności legitymacji szkolnej. Hologram jest wykonany w taki sposób, by jego odklejenie spowodowało zniszczenie powierzchni karty. W treści wydawanej w tej formie legitymacji należy wpisać numer PESEL ucznia, a jeśli ten go nie posiada – nazwę i numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
mLegitymacja
Obecnie obowiązujące Rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych przewiduje dodatkowo możliwość wydawania uczniom mLegitymacji szkolnych poprzez aplikację opracowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji. Aplikacja ta pozwala pobrać mLegitymację na telefon albo inne urządzenie mobilne (np. tablet) na podstawie danych autoryzacyjnych wydawanych przez szkołę.
Potrzebne do wygenerowania legitymacji dane szkoły wprowadza się do systemu za pomocą specjalnego interfejsu WWW. To szkoła wypisuje zlecenie wydania takiej mLegitymacji za pośrednictwem profilu zaufanego, po czym otrzymuje kod uwierzytelniający, który należy wydrukować i wręczyć uczniowi.
Ważne!