Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 3 MARCA 2025

Ewidencjonowanie czasu pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych może znacząco się od siebie różnić w zależności od tego, czy ich status regulują postanowienia Kodeksu pracy czy Karta nauczyciela. Jak zgodnie z prawem rejestrować czas pracy pracowników w placówce oświatowej?

Kodeks pracy ma zastosowanie do wszystkich pracowników, ale zakres jego regulacji, które odnosimy do pracowników pedagogicznych, zależy już od KN. Znaczenie ma również fakt, czy dany nauczyciel jest zatrudniony w szkole prowadzonej przez samorząd czy też w szkole niesamorządowej, publicznej bądź niepublicznej.

Nauczyciele w szkołach samorządowych i niesamorządowych

W przypadku szkół samorządowych czas pracy wyznaczany jest przez regulację art. 42 KN. Przepis ten stanowi, że czas pracy nauczyciela to 40 godzin na tydzień, a w ramach tego czasu pracy nauczyciel jest zobowiązany wykonywać zajęcia w ramach pensum, zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły (inne niż pensum) oraz zajęcia i czynności związane z przygotowaniem do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Co jednak istotne, przepis art. 42 KN nie ma zastosowania do nauczycieli szkół niesamorządowych, co ma znaczenie z tego względu, że pedagoga szkoły niesamorządowej nie dotyczą tygodniowe normy godzin dydaktycznych określone w tej regulacji. O ile zatem art. 42 KN określa pensum nauczyciela szkoły podstawowej na 18 godzin, to w takiej samej szkole prowadzonej przez podmiot niesamorządowy wysokość pensum nauczyciela określi już jego umowa o pracę.

Ważne!
Ogólny czas pracy nauczyciela szkoły prowadzonej przez samorząd jest określony w art. 42 KN i nie może on przekraczać 40 godzin na tydzień, natomiast wobec nauczyciela szkoły niesamorządowej stosujemy art. 129 § 1 k.p., zgodnie z którym czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy.

Oczywiście Kodeks pracy