Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Scenariusz warsztatów psychoedukacyjnych na temat tolerancji
(szkoła podstawowa IV–VIII)
Czas trwania: 45 minut
Miejsce realizacji zajęć: przestrzeń sali szkolnej
Cele ogólne:
• poznanie znaczenia słowa „tolerancja”,
• poszerzenie wiedzy na temat tolerancji,
• pogłębienie świadomości o tym, na jakiej podstawie oceniamy innych,
• zaszczepienie szacunku do innych osób mimo różnic między nami,
• dostrzeżenie swojej odmienności i wyjątkowości.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• rozumie, że każdy ma prawo do bycia sobą,
• wyciąga wnioski z obejrzanego filmu,
• rozwija swoją empatię,
• bierze czynny udział w dyskusji,
• pracuje w grupie,
• tworzy wspólny dekalog tolerancji.
Formy pracy:
• grupowa,
• w parach.
Metody:
• pokazowa: film,
• słowne: pogadanka, burza mózgów,
• ruchowa,
• pisemna: dekalog.
Potrzebne materiały i narzędzia:
• film Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji,
• atrybuty różnych kultur, narodowości itp.,
• brystol i pisaki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna
W grupie: chodzimy po sali jak pracownicy Ministerstwa Głupich Kroków.
W grupie: nauczyciel staje na środku sali i mówi, że jest pierwszym elementem domina: „Zapraszam osobę, która tak jak ja lubi…” – pierwsza osoba, która złapie go za rękę, jest kolejnym elementem domina i wypowiada kolejne twierdzenie.
W parach: jeden z uczniów zamyka oczy i opada plecami w kierunku drugiego, który ma za zadanie ochronić go przed upadkiem.
2. Rozmowa z uczniami
Nauczyciel pyta uczniów: „Czy jesteście tolerancyjni?”, „Co to dla was znaczy?”, „Pamiętasz sytuację z ostatnich dni, kiedy byłeś tolerancyjny?”, „A może nie jesteś i uważasz, że to
w porządku?”.
3. Burza mózgów
Na tablicy po jednej stronie uczniowie zapisują słowa, które kojarzą im się z tolerancją, po drugiej słowa, które są jej zaprzeczeniem. Jaki wydźwięk emocjonalny mają te słowa?
4. Obejrzenie filmu Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji (film dostępny na YouTubie).
5. Luźna pogadanka na temat filmu
Nauczyciel zadaje pytania: „Jak wam się podobał film?”, „Co się wydarzyło?”, „Jak wy byście się zachowali na miejscu Maćka?”.
6. Rozmowa z uczniami
Nauczyciel zadaje pytania: „Dlaczego ludzie nie są tolerancyjni?”, „Jakie mogą być tego powody?”, „A może nie powinniśmy być tolerancyjni?”.
7. Przebieranie się
Nauczyciel rozdaje uczniom różne charakterystyczne atrybuty, np. czapkę z daszkiem, perukę z dredami, okulary, togę, laskę, Pismo święte itp. Dobrze by było, aby każdy uczeń dostał jakiś atrybut. Uczniowie przebierają się.
8. Spisanie dekalogu
Pomimo różnic kulturowych, religijnych, fizycznych itd. są pewne cechy wspólne nam wszystkim. Gdybyśmy mieli zamieszkać w jednym mieście, jak wyglądałby nasz dekalog mieszkańca? Uczniowie spisują taki dekalog na brystolu.