Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Scenariusz "Dobry i zły dotyk"

Opracowała: Ewa Henyk, pedagog specjalny

 

Temat: Dobry i zły dotyk – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Czas trwania: 1–1,5 godz.

Grupa docelowa: dzieci w wieku przedszkolnym (4–5 lat)

Cel ogólny:

  • zasygnalizowanie dzieciom zagrożeń związanych z molestowaniem seksualnym oraz stosowaniem przemocy fizycznej,
  • wskazanie dzieciom, jak mogą sobie radzić w sytuacji „złego dotyku”, do kogo mogą się zwrócić o pomoc, kiedy ktoś je krzywdzi.

Cele szczegółowe:

  • utrwalenie znajomości schematu ciała,
  • pokazanie dzieciom różnicy pomiędzy dobrym i złym dotykiem,
  • kształtowanie umiejętności dokonywania wyborów, komu dzieci mogą pozwolić na bliskość fizyczną, a komu nie i w jaki sposób inni mogą je dotykać,
  • kształtowanie w dzieciach umiejętności mówienia „nie”, gdy nie chcą, by inni je dotykali, całowali czy przytulali (nawet bliscy),
  • wyjaśnienie, że w sytuacji związanej ze złym dotykiem dzieci nie są niczemu winne,
  • uzmysłowienie dzieciom, że nie każdy dorosły (także starszy kolega czy koleżanka, a czasem nawet i ktoś z rodziny) jest dobry i nie każdemu można zaufać,
  • kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacji, gdy granice fizyczne zostają przekroczone,
  • poznanie prawidłowych zachowań pozwalających ustrzec się przed molestowaniem seksualnym i przemocą fizyczną.

Metody pracy: pogadanka, drama, ćwiczebna, obserwacja.

Formy pracy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:

  • 2 lalki (chłopiec i dziewczynka z narządami intymnymi), lalka – chłopiec ubrany w spodenki, bluzeczkę i majteczki, lalka – dziewczynka ubrana w sukienkę, staniczek i majteczki (mogą być również lalki wykonane z papieru),
  • zielone uśmiechnięte i czerwone smutne buźki dla każdego dziecka,
  • obrazki dla dzieci w formie kilkuelementowych puzzli ze scenkami przedstawiającymi zły i dobry dotyk,
  • etykiety z częściami ciała,
  • schemat ciała ludzkiego narysowany na szarym papierze lub gotowa tablica,
  • pluszowa maskotka,
  • kredki.

     

Przebieg zajęć:

Zajęcia wstępne:

Wychowawczyni wita się z uczniami, mówiąc „dzień dobry”, i prosi, by dzieci stanęły w kole. Zachęca je do przywitania się z kolegą lub koleżanką przez podanie ręki, a następnie różnymi częściami ciała (np. nogami, brzuszkami, głowami itp.). Dzieci wspólnie z nauczycielką śpiewają piosenkę Głowa, ramiona, kolana, pięty...