Scenariusz zajęć na podstawie utworu Juliana Tuwima "Rzepka"
Wykorzystanie form teatralnych do nabywania przez dzieci pewności siebie, samoświadomości własnych umiejętności, zdolności - na podstawie utworu Juliana Tuwima pt. "Rzepka".
Cele:
- dziecko poznaje utwór J. Tuwima "Rzepka" będący podstawą zabawy, odtwarza go w sposób samodzielny i twórczy, rozwijając myślenie i mowę odczuwając radość twórczego działania zespołowego
- dziecko poszerza wiadomość o świecie, ludziach i o sobie samym; przekształca i wzbogaca schematy poznawcze i czynnościowe, które prowadzą do rozwoju twórczej ekspresji i osobowości
- dziecko ma możliwość: zaistnienia w różnych rolach i sytuacjach, doskonali wyobraźnię i ekspresję artystyczną; wyrażania swoich uczuć i nastrojów, eksponowania umiejętności i zdolności
- dziecko uczestniczy w zabawach będących inspiracją do tworzenia fragmentów przedstawienia teatralnego prezentowanego z okazji Dnia Babci i Dziadka
- dziecko kształci umiejętności rozumienia innych, integruje się w grupie, przestrzega w zabawach zawartych umów.
Pomoce:
- kamień dla każdego dziecka
- opaski z sylwetkami: rzepka, babcia, dziadek, wnuczek, mruczek, kicia, kurka, gąska, bociek, żabka, kawka
- sylwety do przypięcia na tablicy (jw.).
Przebieg:
Niedługo zaprosimy do Przedszkola wasze Babcie i Dziadków, żeby uczcić ich święto. Musimy się przygotować do tego wydarzenia. Jak myślicie, co mogłoby im sprawić przyjemność?
Myślę, że wiele radości może im dać przedstawienie, które wspólnie przygotujemy. Czeka was dużo pracy, a więc zapraszam.
- Zabawy rozluźniające (uatrakcyjniają zajęcia, wywołują uczucie odprężenia i relaksu) Wizualizacja pt.: "Jestem aktorem".


