Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Long–short – scenariusz zajęć z języka angielskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym

 

Opracowała: Katarzyna Janiszewska-Gold, anglistka, instruktorka językowa dzieci i dorosłych, autorka scenariuszy zajęć dla dzieci i artykułów dla nauczycieli przedszkoli

 

 

Czas trwania: 30–45 minut

 

Słownictwo: hello, bye, long, short, giraffe, turtle, neck, legs, tail

 

Cele ogólne:

 

Dziecko:

 

  • osłuchuje się z językiem angielskim,
  • doskonali rozumienie języka angielskiego,
  • rozwija umiejętności manualne,
  • rozwija sprawność ruchową,
  • ćwiczy pamięć i koncentrację,
  • kształtuje zmysł obserwacji.

 

Cele szczegółowe:

 

Dzieci:

 

  • potrafi się przywitać i pożegnać,
  • zna przymiotniki long oraz short,
  • zna nazwy dwóch zwierząt,
  • zna niektóre części ciała zwierząt,
  • potrafi postępować zgodnie z konkretnymi instrukcjami,
  • potrafi wykonać zadania na kartach pracy,
  • potrafi uczestniczyć w zabawie ruchowej.

 

Formy pracy:

 

  • grupowa,
  • indywidualna.

 

Metody:

 

  • metoda naturalna,
  • TPR (Total Physical Response).

 

Pomoce dydaktyczne:

 

Dla nauczyciela:

 

  • kolorowa karta przedstawiająca żyrafę,
  • kolorowa karta przedstawiająca żółwia.

 

Dla dzieci:

 

  • czarno-biała karta z żyrafą bez szyi,
  • czarno-biała karta przedstawiająca długą szyję, krótką szyję, długie nogi, krótkie nogi, długi ogon, krótki ogon (poszczególne części ciała żyrafy lub żółwia, rozmieszczone dowolnie na stronie; zadanie polega na połączeniu przeciwieństw w pary),
  • czarno-biała karta przedstawiająca żyrafę z wykropkowanymi nogami oraz żółwia z wykropkowanym ogonem.

 

Potrzebne materiały i narzędzia (należy przygotować przed lekcją na stoliczkach):

 

  • kredki,
  • patyczki (dla nauczyciela),
  • żółty papier,
  • nożyczki,
  • klej.

 

Środki dydaktyczne:

 

  • pomoce dydaktyczne,
  • wierszyk,
  • zabawa ruchowa.

 

Przebieg zajęć:

 

Etap pierwszy – wprowadzenie