Scenariusz zajęć dla dzieci 4 letnich: "Wkrótce wiosna"
Temat: „Wkrótce wiosna” - rozmowa i zabawy z dziećmi, inspirowane utworem L. Wiszniewskiego pt.: „Miły gość”
Cele ogólne:
-
wdrażanie dzieci do obserwowania typowych zjawisk atmosferycznych, zmian w świecie roślin i zwierząt, w powiązaniu z aktualną porą roku - wiosną
-
poznawanie zwiastunów wiosny
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-
potrafi obserwować środowisko przyrodnicze
-
wymienia cechy charakterystyczne dla przedwiośnia i wiosny
-
potrafi wypowiadać się nt. utworu i obrazków tematycznych
-
potrafi wyrażać określone treści werbalnie i pozawerbalnie
-
dobiera obrazki wg. przyjętego kryterium
-
aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody:
- podające: pokaz, obserwacja, objaśnianie
- poszukujące: rozmowa, kierowanie działalnością dzieci, analiza i synteza
- ekspresyjne : improwizacja muzyczno-ruchowa
- praktyczne: zabawa, ćwiczenia dzieci
Formy: zbiorowa, zespołowa i indywidualna
Pomoce do zajęć: płyta CD z muzyką relaksacyjną , odtwarzacz CD, sylwety do inscenizacji utworu, ilustracje tematyczne, obrazki na tablicę i do dobieranki, po 2 koperty dla każdego dziecka niebieska i zielona), kolorowe chustki,
Przebieg zajęć:
-
Inscenizacja utworu L. Wiszniewskiego pt. : „Miły gość” sylwetami i obrazkami
Zagląda wiosenka do Ani okienka:
WIOSNA:
Puk, puk! Aniu, spójrz kochanie, rozpoczynam już sprzątanie:
Topię lody, śnieżek zmiatam i zielenią łączkę łatam
Zagląda wiosenka do Ani okienka:
WIOSNA: Puk, puk! Aniu, spójrz do góry, rozpędziłam gęste chmury.