Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Wiosenne instrumenty

Opracowała: Danuta Gaida, nauczyciel Gminnego Przedszkola w Tworogu

Zajęcia otwarte metodą Carla Orffa, scenariusz dla grupy 5-, 6-latków.

Metody: aktywizująca, według Carla Orffa, rozwijająca inwencję twórczą u dzieci.

Formy: zespołowa, indywidualna, zabawa integracyjna, zagadka muzyczna, zabawa ilustracyjna, gra na instrumentach.

Temat: Wiosenne instrumenty.

Cele ogólne:

  • kształcenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
  • wyrabianie umiejętności improwizacji muzyczno-rytmicznych
  • kształcenie sprawności narządów mowy
  • organizowanie działań mobilizujących do uważnego słuchania
  • wyrabianie umiejętności współpracy z innymi dziećmi
  • kształcenie umiejętności reagowania na zmiany rytmiczne.

Cele szczegółowe:
Dziecko:

  • potrafi odtworzyć podany rytm
  • rozpoznaje melodie znanych piosenek
  • właściwie posługuje się instrumentami perkusyjnymi
  • potrafi rytmicznie grać na instrumentach perkusyjnych i melodycznych
  • potrafi ilustrować ruchem treść piosenek.

Pomoce:

  • balony
  • instrumenty perkusyjne: bębenki, grzechotki, kołatki
  • instrumenty niemelodyczne: ksylofony
  • instrumenty melodyczne: dzwonki, metalofony
  • piosenka pod tytułem "Pociąg pospieszny", muzyka F. Leszczyńska, słowa B. Lewandowska
  • podkład muzyczny.

Przebieg:

Literatura:

  1. Zabawa integracyjna "Pociąg pospieszny".
    Dzieci wraz z rodzicami ustawiają się w szeregu, tworząc pociąg. Prowadząca zajęcia jest maszynistą prowadzącym pociąg. Na słowa piosenki "Pociąg pospieszny" dzieci poruszają się w pociągu po całej sali.