Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Przywitanie wiosny

Opracowała: Agnieszka Buczak, Anna Arendarska, Gminne Przedszkole w Tworogu

Scenariusz uroczystości dla grupy mieszanej (dzieci 3-4-letnich, 5-letnich, 6-letnich).

 

Temat: Przywitanie wiosny.

Cele ogólne:

  • poznanie zwyczajów związanych z nadejściem wiosny - chodzenie z gaikiem, robienie marzanny
  • przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących zmian zachodzących wiosną w przyrodzie
  • rozwijanie percepcji i pamięci słuchowej - nauka prostych wierszowanek, rozwiązywanie zagadek, śpiewanie piosenek
  • kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

Cele operacyjne:
Dziecko:

  • zna zwyczaje związane z przybyciem wiosny
  • wie, po czym można poznać, że nadchodzi wiosna w przyrodzie
  • recytuje proste rymowanki, rozwiązuje zagadki i śpiewa piosenki
  • współpracuje z dziećmi w grupie
  • aktywnie uczestniczy w uroczystości
  • słucha i wykonuje polecenia nauczyciela.

Metody:

  • aktywizujące twórczą aktywność dziecka:
    • muzyczne: śpiewanie piosenek, gra na instrumentach
    • ruchowe: zabawy ruchowe, taniec
  • werbalne
  • pozawerbalne.

Formy:

  • indywidualna
  • zbiorowa
  • grupowa
  • w parach.

Pomoce:

  • płyta CD, magnetofon, stroje wiosenne, pluszaki, sylwety biedronek, mikrofon, kolorowe kwiaty, tekst wiersza J. Brzechwy pt. "Nadejście wiosny", utwór "Wiosna" z "Czterech pór roku" Vivaldiego, krótkie zaklęcia, marzanna, papierowe motyle, kwiaty, cukierki.

Przebieg:

Ref. Rękawiczki i czapki
pochowamy do szafki.
Na spacerek pójdziemy.
nie zmarzniemy już.

I tak się kłócili i sprzeczali jeszcze bardzo długo. Nie wiem jak Wy, ale ja już bardzo chciałabym zobaczyć Panią Wiosnę. Ale jej ani nie widać, ani nie słychać. Mam pomysł. Nauczymy się zaklęcia wywołującego wiosnę, chcecie?

"Przyjdź, wiosenko zielona jak trawa,
biedronki i skowronki wypuść nam z rękawa"
(Dzieci powtarzają: cicho - głośniej - najgłośniej)

A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiatki za nią spieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią: - Witaj, wiosno.

Pewnie dobrze wiecie, co to za zwierzę przez całą zimę śpi
I budzi się dopiero wiosną? (niedźwiedź)

Mały wróbel na gałęzi zaczął ćwierkać już, (dzieci ćwierkają jak wróbelki)
Jakby chciał ogłosić wszędzie, że wiosna tuż, tuż (obie dłonie trzymają przy ustach)

Ref. Wiosna, wiosna już na dworze. (klaszczą)
Fajnie jest o każdej porze.
Nie chce, nie chce się do domu wracać (2x)

Wszystkie dzieci z dwóch podwórek pozbierały się.
(podają sobie ręce i przeciągają się)
Na trzepaku siedzi Jurek przez calutki dzień.

Piłka, guma i skakanka raźno poszły w ruch (wykonują rowerek rękami)