Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Gdzie są moje skrzypce? – scenariusz zajęć dla dzieci w grupie mieszanej wiekowo

 

Opracowała: Anna Torbicka, pedagog w zakresie pracy opiekuńczej i socjalno-wychowawczej

 

Wprowadzenie

 

Scenariusz zajęć wakacyjnych zawiera elementy muzykoterapii aktywnej i receptywnej. Wykorzystuje elementy metody story-line pozwalające na zaangażowanie się dzieci podczas zajęć w mieszanej grupie wiekowej w sposób, w jakim każdemu dziecku umożliwia to stopień jego rozwoju, umiejętności i wiedzy.

 

Grupa wiekowa: 3–6 lat

 

Cele ogólne:

 

  • kształtowanie umiejętności logicznego myślenia,
  • kształtowanie wrażliwości uczuciowej i estetycznej,
  • rozwój ekspresji,
  • integracja grupy.

 

Cele operacyjne:

 

Dziecko:

 

  • umie rozpoznać instrumenty,
  • umie rozpoznać dźwięk instrumentów,
  • wybiera instrument, którego dźwiękiem chce wyrazić uczucia,
  • współpracuje w grupie, tworząc wspólną pracę,
  • tworzy własną pracę plastyczną, słuchając muzyki.

 

Formy pracy:

 

  • indywidualna,
  • grupowa,
  • zbiorowa.

 

Metody:

 

  • słowne: opowiadanie, wypowiedzi dzieci, odgadywanie słyszanego dźwięku,
  • oglądowe: poznawanie instrumentów,
  • praktyczne: story-line, zabawa instrumentami, wykonanie wskazówki dotyczącej skrzypiec, wykonanie prac plastycznych.

 

Pomoce dydaktyczne:

 

  • nagrania muzyczne z dźwiękiem różnych instrumentów.

 

Potrzebne materiały i narzędzia:

 

  • różne instrumenty muzyczne (np. tamburyno, dzwonki, talerze, gitara, cymbałki, bębenek, skrzypce, kołatka),
  • apaszki/chusteczki/szarfy,
  • duży arkusz papieru, kartki papieru,
  • flamastry, kredki, farby, pędzle, kolorowy papier, gazety, kawałki materiału, klej, nożyczki,
  • odtwarzacz CD.

 

Przebieg