Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Scenariusz zajęć na Dzień Owoców
Opracowała: Monika Sobkowiak, nauczycielka i logopeda, nastawiona na ciągłe poszukiwanie
kreatywnych rozwiązań edukacyjnych i rozwijanie twórczego myślenia u dzieci, prowadząca
poczytnego bloga Pani Monia – przedszkolne inspiracje
Grupa wiekowa: 5- i 6-latki
Czas trwania zajęć: ok. 45 minut
Cele ogólne:
• uświadamianie dzieciom korzyści wynikających ze spożywania owoców,
• rozwijanie zdolności artystycznych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• wie, dlaczego spożywanie owoców jest ważne,
• potrafi rozróżnić niektóre owoce ze względu na miejsce pochodzenia,
• wykonuje obliczenia zapisane w postaci cyfr,
• rozpoznaje smaki niektórych owoców,
• uczestniczy w zabawie ruchowej,
• degustuje owoce.
Formy pracy:
• praca indywidualna,
• w parach,
• grupowa,
• w małej grupie.
Metody:
• metody twórczego myślenia,
• improwizacje muzyczne,
• przestrzenne techniki plastyczne.
Materiały:
• zgodnie z opisem w przebiegu zajęć.
Autor: Monika Sobkowiak
Grafika: https://freepik.com
Przebieg zajęć:
1. Co to za smak? – rozwijanie wrażliwości receptorów smaku, przełamywanie awersji
żywieniowych
Każde dziecko próbuje jednego z soków (przygotowanych w kubeczku). Po skosztowaniu jednego
łyku stara się odgadnąć, co to za smak. Następnie wypija sok do dna – na dnie ukryty jest symbol
danego owocu (w starszych grupach może to być podpis).
Materiały:
• kubek plastikowy dla każdego dziecka,
• soki owocowe w różnych smakach (jeden sok – jeden owoc),
• taśma klejąca do zamocowania symbolu na dnie kubka.
2. Owoce z Polski – doskonalenie umiejętności matematycznych, utrwalanie wiedzy na temat
lokalnych owoców
Każde dziecko otrzymuje jeden owoc. Na rewersie owocu zapisane jest działanie – jeśli jego wynik
jest niższy niż 3, owoc trafia do grupy owoców z Polski, wynik 3 lub wyższy oznacza, że jest to
owoc sprowadzany z zagranicy. Dziecko po wykonaniu działania układa sylwetę owocu w
wyznaczonym miejscu (kosz, obręcz, woreczek).
Materiały:
• owoce z działaniem zapisanym na rewersie (np. załącznik – materiał obrazkowy do
dowolnego wykorzystania).
W grupach młodszych działania można zastąpić cyfrą lub narysowaną liczbą (w postaci kropek,
kształtów itp.) – wtedy zadaniem dziecka jest rozstrzygnięcie, czy podana liczba jest mniejsza niż 3.
3. Owocowa pizza – wzbudzanie zainteresowania owocami, doskonalenie umiejętności
motorycznych
Dzieci zostają podzielone na kilkuosobowe grupy. Zadaniem maluchów jest stworzenie owocowej
pizzy, w której spód tworzy okrągły plaster arbuza, a dekoracje stanowią: truskawki, maliny,
banany, borówki, wiórki kokosowe itp. Po przygotowaniu „owocową pizzę” należy pokroić tak jak
klasyczny wypiek i zachęcić dzieci do degustacji.
Materiały:
• owoce dla każdej z grup,
• plastikowe nożyki, talerzyki.
4. Sałatka owocowa – zabawa ruchowa, doskonalenie umiejętności aktywnego słuchania
Dzieci ustawiają się wokół chusty animacyjnej, tak aby każde z nich stało tylko przy jednym z
kolorów (nie na łączeniu dwóch). Nauczyciel wymienia owoce – jeśli wymieni owoc czerwony,
Autor: Monika Sobkowiak
Grafika: https://freepik.com
dzieci ustawione przy tym kolorze wbiegają pod chustę i zamieniają się miejscami. Na hasło
„sałatka owocowa” wszyscy zamieniają się miejscami równocześnie.
Materiały:
• chusta animacyjna.
5. Owocowa piosenka – doskonalenie uzdolnień muzycznych, improwizacje muzyczne
Dzieci zostają podzielone na grupy. Każda z grup otrzymuje emblemat dowolnego owocu z listy:
cytrynka, ananas, truskawka, bananek (owoce należy nazywać w taki sposób, aby ich nazwy
składały się z trzech sylab).
Każda grupa ma chwilę na przygotowanie – zadaniem zespołów jest zaśpiewanie piosenki Wlazł
kotek na płotek, zastępując każde słowo nazwą przypisanego owocu.
Materiały:
• emblematy owoców.
6. Po co nam owoce? – film edukacyjny
Zapoznanie dzieci z filmem dotyczącym witamin (www.youtube.com/watch?v=oQSUMQRqOeg).
Zapisanie wniosków na tablicy lub szarym papierze.
Materiały:
• komputer/projektor,
• film dotyczący witamin (link powyżej),
• tablica/szary papier,
• markery.
Dodatkowe aktywności:
• wycinanie i komponowanie owoców według wzoru (załącznik – ilustracje owoców – do
dowolnego wykorzystania).
Autor: Monika Sobkowiak
Grafika: https://freepik.com