Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Piracka przygoda – scenariusz zajęć dla przedszkolaków Opracowała: Monika Sobkowiak, nauczycielka i logopeda, nastawiona na ciągłe poszukiwanie kreatywnych rozwiązań edukacyjnych i rozwijanie twórczego myślenia u dzieci, prowadząca poczytnego bloga Pani Monia – przedszkolne inspiracje Grupa wiekowa: 5- i 6-latki Czas trwania zajęć: ok. 45 minut Cele ogólne: • doskonalenie zdolności poznawczych (percepcja słuchowa, wzrokowa, logiczne myślenie), • rozwijanie umiejętności twórczego myślenia. Cele szczegółowe: Dziecko: • doskonali umiejętność twórczego myślenia, • doskonali umiejętność zgodnej współpracy, • rozwiązuje zagadki logiczne, • uważnie słucha poleceń i reaguje na nie prawidłowo. Formy pracy: • praca indywidualna, • w parach, • grupowa, • w małej grupie. Metody: • metody twórczego myślenia, • burza mózgów, • zabawy parateatralne. Materiały: • zgodnie z opisem w przebiegu zajęć. Przebieg zajęć: 1. Gotowi na rejs? – origami Każde z dzieci wykonuje piracką czapkę z materiałów recyklingowych techniką orgiami, zgodnie z instrukcją nauczyciela: ustną (dzieci starsze) lub wizualną (dzieci młodsze). Uwagi: • instrukcja obrazkowa (np. https://pl.pinterest.com/pin/142848619403921938/). Materiały: • arkusz gazety dla każdego dziecka, • instrukcja obrazkowa dla dziecka lub małej grupy. 2. Jak najszybciej na północ! Dzieci zostają zapoznane z działaniem kompasu/busoli oraz znaczeniem kierunków geograficznych (załącznik nr 1: róża wiatrów). Grupa ustawia się w kole, wybrane dziecko wchodzi do środka i zamyka oczy, nauczyciel obraca dziecko kilkakrotnie wokół własnej osi. Maluch po wykonaniu kilku obrotów otwiera oczy – ma z użyciem kompasu/busoli zorientować się, gdzie jest północ i jak najszybciej zrobić pięć kroków we wskazanym kierunku. Kolejna osoba startuje z miejsca, w którym trasę zakończył poprzedni uczestnik zabawy. Jeśli zadanie zostało opanowane – można urozmaicić zabawę, dodając kolejne kierunki (południe, wschód, zachód). 3. Pirackie wyzwanie – ćwiczenie logicznego myślenia, zabawa dedukcyjna Dzieci zostają podzielone na grupy. Każda z grup otrzymuje butelkę, do której wrzucony zostaje korek, butelka stoi w misce. Zadaniem każdej z grup jest wydostać korek z butelki/szklanki, nie dotykając go ręką i nie podnosząc butelki z miski. Na osobnym stole stoją przedmioty, które dzieci mogą wykorzystać do rozwiązania zagadki: butelki z wodą, sznurki, taśma klejąca, naklejki, kredki, wykałaczki, pęseta, plastelina, drut kreatywny (tyle zestawów, ile zespołów). Możliwości rozwiązania: korek wypadnie z butelki/szklanki np. wtedy, gdy: zostanie wyparty wodą wlewaną do naczynia, zostanie nabity na wykałaczkę zamocowaną do kredki, zostanie zahaczony na drut kreatywny. Uwagi: • butelka musi mieć otwór, który nie zablokuje korka (ewentualnie można przeciąć wcześniej korek na pół). Materiały: • szklana butelka (najlepiej transparentna, z dużym otworem, ewentualnie wysoka szklanka), • korek, • materiały potrzebne do rozwiązania zagadki (jak wyżej). 4. Pirackie cienie – rozwijanie percepcji wzrokowej Zadaniem dzieci jest wskazanie odpowiedniego cienia spośród podanych propozycji (załącznik nr 2 – pirackie cienie). Materiały: • załącznik nr 2 – pirackie cienie – dla każdego dziecka, • ołówek/kredka. 5. Wsiadamy na statek – zabawa ruchowo-słuchowa Dzieci poruszają się swobodnie po dywanie, podczas gdy nauczyciel gra na tamburynie. Pozostałe dźwięki zostają ustalone, np.: bęben oznacza burzę (wszyscy łapią się burty – parapetu, ławek), marakas oznacza słońce (wszyscy kładą się i opalają) itp. Materiały: • zestaw instrumentów. 6. Tworzę piracki szyfr Zadaniem każdego dziecka jest odczytanie zaszyfrowanej wiadomości. Maluchom mającym trudności z dokonaniem syntezy pomagają nauczyciel lub dziecko, które opanowało już tę umiejętność. Po wykonaniu zadania przedszkolaki otrzymują swoje plansze, na których tworzą szyfr. Mają wymyślić dowolne słowo – pięcio- lub sześcioliterowe i zapisać je za pomocą stworzonego szyfru. Materiały: • załącznik nr 3 – szyfr, • załącznik nr 4 – stwórz własny szyfr, • ołówki, kredki. 7. I ja też będę piratem! – zapoznanie z piosenką Dzieci zapoznają się z piosenką Orkiestry Dni Naszych Pirat i podejmują próby instrumentalizacji lub wspólnego śpiewania. Materiały: • odtwarzacz, • nagranie Pirat zespołu Orkiestra Dni Naszych, • instrumenty (opcjonalnie). 8. Piracka przygoda Wykonywanie zadań zaproponowanych w zestawie (dodatkowo). Materiały: • szary papier, • markery.