OPUBLIKOWANO: 19 PAŹDZIERNIKA 2018
Dokumentacja likwidowanej szkoły
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 996 ze zm.)
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 ze zm.)
- Ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 217)
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.)
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.)
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r., poz. 1170 ze zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r., poz. 1646)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 kwietnia 2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 939)
Początek roku szkolnego to czas, w którym zamykane są ostatnie procedury związane z likwidacją szkoły. Szkoła publiczna, zgodnie z art. 89 ust. 1 Prawa oświatowego, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. Organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów (w przypadku szkoły dla dorosłych – uczniów), właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu. Z tym terminem likwidacji szkoły publicznej są również ściśle powiązane regulacje Karty nauczyciela dotyczące rozwiązywania stosunku pracy z nauczycielami, czyli najczęściej stosowany w tym wypadku art. 20. Regulacja ta nakazuje rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem w razie całkowitej likwidacji szkoły. Zgodne z ust. 3 rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem roku szkolnego, po uprzednim trzymiesięcznych wypowiedzeniu.
Formalnie jest zatem nauczyciel zatrudniony w likwidowanej szkole do końca sierpnia danego roku, choć oczywiście w miesiącach wakacyjnych przebywa na urlopie. Nadal jednak niezbędne jest prowadzenie księgowości szkoły, skoro są w niej zatrudnieni pracownicy, nadal powstaje dokumentacja kadrowa itd. W praktyce zatem dopiero po 1 września, gdy szkoła już nie funkcjonuje, udaje się zakończyć procedury związane z jej likwidacją.
Podobna sytuacja powstaje również w szkołach niepublicznych. Zgodnie z art. 172 ust. 4 Prawa oświatowego osoba prowadząca szkołę lub placówkę może ją zlikwidować z końcem roku szkolnego. W tym przypadku osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest obowiązana co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze i przyczynach likwidacji: rodziców uczniów, organ ewidencyjny, oraz gminę, na której terenie jest położona szkoła lub placówka. Jeżeli organem który dokonał wpisu do ewidencji jest gmina, wówczas oczywiście nie dokonuje się osobnego powiadomienia gminy i organu ewidencyjnego, bowiem jest to jeden i ten sam podmiot. Inna sytuacja wystąpi jednak w przypadku, gdy organem ewidencyjnym jest powiat, np. w przypadku liceów czy techników – wówczas o zamiarze likwidacji powiadamiany jest ten powiat jako organ ewidencyjny oraz gmina na terenie której położone jest liceum.
Zatem zarówno szkoła publiczna jak i niepubliczna działa do końca roku szkolnego. Pytanie zachodzi, jak należy postąpić z powstała w niej do czasu likwidacji dokumentacją?
Dokumentacja szkoły