STAN PRAWNY NA 24 WRZEŚNIA 2024
Wśród licznych obowiązków spoczywających na dyrektorze przedszkola znajduje się konieczność corocznego określania potrzeb w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Obowiązek ten jest również istotny z punktu widzenia przepisu art. 6 Karty nauczyciela, który mówi, że do zadań nałożonych na nauczycieli należy m.in. konieczność doskonalenia zawodowego zgodnie z potrzebami przedszkola. W praktyce oznacza to, że dyrektor może wymagać od nauczycieli realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego dopiero wtedy, gdy sam wywiąże się ze swojego zadania, stwarzając nauczycielom zatrudnionym w jego przedszkolu realne warunki do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Doskonalenie zawodowe jako obowiązek nauczyciela
Obowiązki nauczyciela w zakresie doskonalenia zawodowego są niezwykle istotne dlatego, że według art. 75 ust. 1 KN nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 KN. Oznacza to, że naruszenie przez nauczyciela obowiązku doskonalenia się zawodowo może być formalną przesłanką wszczęcia przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego. Dyrektor ponadto dokonuje oceny pracy nauczyciela, biorąc pod uwagę m.in. stopień realizacji obowiązków określonych w art. 6 KN.
Rola dyrektora w doskonaleniu zawodowym
Dyrektor, aby wymagać od nauczycieli prawidłowego realizowania tego obowiązku, powinien stworzyć im odpowiednie warunki do rozwoju zawodowego. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów Karty nauczyciela, która w art. 7 ust. 2 pkt 4 kładzie na dyrektora obowiązek zapewnienia nauczycielom pomocy w realizacji ich zadań i ich doskonaleniu zawodowym. Dodatkowo dyrektor, w ramach sprawowanego w przedszkolu nadzoru pedagogicznego, powinien wspomagać nauczycieli w realizacji ich zadań, m.in. przez planowanie i prowadzenie odpowiednich działań rozwojowych, w tym motywowanie nauczycieli do doskonalenia zawodowego oraz organizowanie szkoleń i narad (§ 22 ust. 1 pkt 3 lit. b Rozporządzenia MEN z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego).
Zaplanowane przez dyrektora działania rozwojowe powinny znaleźć odzwierciedlenie w przyjętej przez radę pedagogiczną uchwale dotyczącej ustalenia organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli przedszkola. Kompetencje stanowiące rady pedagogicznej w tym zakresie określa art. 70 ust. 1 pkt 4 Prawa oświatowego