Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

OPUBLIKOWANO: 17 SIERPNIA 2018

 

Globalne ocieplenie – przesada czy realny problem?

 

Opracowała: Kinga Bartkowiak, absolwentka etnologii, copywriterka, blogerka. Miłośniczka zdrowego stylu życia, jogi i medytacji

 

W ostatnim czasie można zaobserwować niespotykane upały i ekstremalne zjawiska pogodowe (silne wichury, gwałtowne burze). Po raz kolejny wywołały one dyskusję o globalnym ociepleniu. Zjawisko to jest na ustach naukowców już od kilku dekad, jednak od niedawna częściej zajmują się nim również politycy i dziennikarze. Zdania są podzielone. Dla jednych zakładanie istnienia zjawiska globalnego ocieplenia to przesada, a często nawet szerzenie mitu. Dla drugich to realny problem dla środowiska, ekonomii oraz ludzkości. Jak jest naprawdę? Czy klimat poszczególnych obszarów świata faktycznie nieuchronnie się ociepla?

 

Globalne ocieplenie to nie mit

 

Im więcej pojawia się doniesień dotyczących globalnego ocieplenia, tym łatwiej natrafić na takie, które całkowicie zaprzeczają zjawisku lub dowodzą, że nie jest ono spowodowane działaniem człowieka, a samoistnym, naturalnym ogrzewaniem się planety. Jednakże liczne badania prowadzone na ziemi oraz w kosmosie dowodzą, że główną przyczyną globalnego ocieplenia jest wzrost stężenia gazów cieplarnianych, za co w dużej mierze odpowiada człowiek. Dlatego mówi się o antropogeniczności zmian klimatycznych.

 

Czy to znaczy, że Ziemia jest zagrożona? To kolejna kwestia sporna. Okresy ocieplenia i spadku temperatury następują po sobie naprzemiennie od dawna i nie jest to pierwszy taki czas w historii, kiedy dochodzi do zauważalnych wahań. Część naukowców zaleca obserwować te zmiany, jednocześnie uważając, że nie dojdzie do ich eskalacji, a temperatury się ustabilizują.

 

Zagrożenia