Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

OPUBLIKOWANO: 30 MAJA 2018

 

Umowy między przedszkolem a rodzicami – jak, gdzie i kiedy?

 

Opracowała: Paulina Domańska, dyrektor przedszkola, nauczyciel wychowania przedszkolnego

 

W prawie oświatowym nie znajdziemy przepisów nakazujących dyrektorom podpisywanie z rodzicami umów na świadczenie usług przedszkolnych. W związku z tym nie ma jednego wzoru czy ustalonych odgórnie terminów zawierania takich kontraktów. Przyglądamy się tej sprawie bliżej i wyjaśniamy związane z nią wątpliwości.

 

Czy umowa jest rzeczywiście potrzebna?

 

Ponieważ przepisy nie regulują kwestii ww. umów, nie przewidziano też dla nich jednej nazwy. W praktyce funkcjonują jako umowy na świadczenie usług przedszkolnych, porozumienia albo kontrakty.

 

Umowy, choć nieobligatoryjne, wydają się jednak potrzebne. Zawsze gdy zachodzi relacja usługodawca–usługobiorca i w grę wchodzą świadczenia pieniężne – warto to udokumentować na piśmie. Obie strony – dyrektor oraz rodzice – mają dzięki temu możliwość precyzyjnego określenia wzajemnych zobowiązań i uregulowania najważniejszych spraw organizacyjnych. Niejednokrotnie pojawia się konieczność wprowadzenia poprawek do zawartej umowy (jak np. zmiana godzin przebywania w przedszkolu czy zmiana nazwiska matki dziecka). W takiej sytuacji można przygotować odpowiedni aneks, co nie byłoby możliwe w przypadku ustnego porozumienia.

 

Czas podpisania umowy

 

Moment podpisania umowy jest uzależniony od terminów rekrutacji ustalonych przez organ prowadzący. Zwykle organ określa, oprócz terminów rekrutacji właściwej i uzupełniającej, również termin zawarcia porozumienia między przedszkolem a rodzicami. W większości miast odbywa się to na wiosnę – w okolicy maja lub czerwca. Zdarza się jednak, że umowy podpisywane są w innym okresie, np. pod koniec sierpnia lub na początku września. Dzieje się tak zwłaszcza w przedszkolach niepublicznych. Nie warto jednak z tą czynnością zwlekać do chwili rozpoczęcia roku szkolnego. Dyrektorom placówek prywatnych radzimy dopasować się pod tym względem do ram czasowych wyznaczonych dla przedszkoli samorządowych.