OPUBLIKOWANO: 16 MARCA 2018 r.
Nowelizacja Karty nauczyciela – godziny ponadwymiarowe
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 12 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203),
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2017 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.).
Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych skutkuje istotnymi zmianami w wielu regulacjach Karty nauczyciela, m.in. nowymi zasadami oceny pracy nauczyciela czy wydłużeniem ścieżki awansu zawodowego. Nie wszystkie konsekwencje wprowadzanych zmian można uznać za pozytywne. Niektóre z rozwiązań zastosowanych w KN mogą niekorzystnie wpłynąć na rangę i atrakcyjność funkcji dyrektora przedszkola.
Zapisem, który budzi wątpliwości, jest art. 42a KN. Zgodnie z ust. 1 tej regulacji organ prowadzący przedszkole ma prawo określić przypadki, w których nauczycielowi zatrudnionemu na pełen etat można obniżyć obowiązkowy wymiar godzin zajęć, a także ustalić warunki i tryb tego obniżenia. Taka decyzja nie może jednak spowodować zmniejszenia wynagrodzenia oraz ograniczenia innych uprawnień nauczyciela.
Przepis ten dotyczy zatem wszystkich nauczycieli, którzy w przypadkach określonych przez organ prowadzący mogą mieć pensum niższe niż to, które wskazuje sama KN, a jednocześnie nadal będą pracować w pełnym wymiarze godzin z tym samym wynagrodzeniem. Możliwe jest to dlatego, że na realizację pensum nauczyciel przeznacza jedynie część z 40 godzin pracy w tygodniu, zaś pozostały czas poświęca zajęciom wynikającym z zadań statutowych przedszkola (jak zajęcia opiekuńcze i wychowawcze, czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym).
Trzeba zwrócić uwagę na obecną treść art. 42a ust. 3 KN, według którego nauczyciel korzystający z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nie może mieć godzin ponadwymiarowych, z wyjątkiem nauczycieli, o których mowa w art. 42 ust. 6 KN.