OPUBLIKOWANO: 28 LUTEGO 2018
Apteczka w żłobku
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy (Dz.U. z 2014 r. poz. 925 ze zm.).
Apteczka – niepozorny pojemnik zawierający materiały i środki pierwszej pomocy – musi znajdować się w każdej placówce zajmującej się wychowaniem i opieką nad małymi dziećmi. Tej potrzeby nie wolno lekceważyć, bo nieszczęśliwy wypadek z udziałem dziecka może zdarzyć się w każdej chwili. Trzeba mieć pod ręką wszystko, co pomaga w opatrywaniu zranień i łagodzeniu dolegliwości. Najmłodsi nie mają w pełni ukształtowanego układu odpornościowego, dlatego każde, nawet najmniejsze zranienie może okazać się groźne. Szybka i skuteczna reakcja nie tylko zmniejsza negatywne konsekwencje dla zdrowia fizycznego, ale ma także znaczenie psychologiczne – minimalizuje lęk malucha, wynikający z doświadczania bólu.
Regulacje prawne
Właściwe zaopatrzenie apteczki wpisuje się w obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa podopiecznym. Wywiązywanie się z tego obowiązku należy do najważniejszych zadań dyrektora żłobka. W Polsce nie ma przepisów, które w jednoznaczny sposób regulowałyby kwestie związane z wyposażeniem apteczki pierwszej pomocy, mowa jest w nich tylko o konieczności jej zaopatrywania zależnie od przeznaczenia oraz liczby osób, którym ma służyć.
Zgodnie z § 20