OPUBLIKOWANO: 23 LUTEGO 2018
Opłaty za przedszkola po zmianach w przepisach
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 12 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2017 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.),
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2198 ze zm.),
- Ustawa z dnia 20 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2077),
- Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1875 ze zm.).
Zasady opłat pozostające bez zmian
Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowa podstawa prawna do ustalania wysokości opłaty pobieranej przez przedszkola gminne, a mianowicie art. 52 Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Zgodnie z ust. 1 tej regulacji rada gminy określa wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą sześć lat, w prowadzonym przez gminę publicznym przedszkolu i oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej, w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2 Ustawy Prawo oświatowe.
Przepis w tej przywołanej części w niczym nie różni się od regulacji obowiązującej dotychczas, czyli do końca 2017 r., będącej podstawą do ustalenia wysokości opłaty za przedszkola, tj. art. 14 ust. 5 Ustawy o systemie oświaty.
Biorąc zatem pod uwagę przytoczony przepis Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, rada gminy ustala wysokość opłaty pobieranej przez gminne przedszkole, ale jest to opłata wyłącznie za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie wykraczającym poza czas, w którym przedszkole gwarantuje bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę. Zgodnie natomiast z art. 13 ust. 1 pkt 2 Prawa oświatowego przedszkole publiczne zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Organ prowadzący może zwiększyć liczbę godzin, w których przedszkole zapewnia bezpłatność świadczonych usług. Nie może jej jednak ustalić poniżej gwarantowanego Ustawą minimum (pięć godzin dziennie). Każde dziecko może więc uczęszczać do gminnego przedszkola bezpłatnie w wymiarze pięciu godzin dziennie.
To jednak nie koniec ograniczeń nałożonych na radę gminy w ustalaniu opłat za przedszkola. Sama wysokość opłaty, zgodnie z art. 52 ust. 3 Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych