OPUBLIKOWANO: 9 LUTEGO 2018
Plan urlopów i jego tworzenie
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 108.).
Początek roku kalendarzowego to czas tworzenia planów urlopów w placówkach oświatowych. Są to dokumenty obowiązujące pracodawcę i pracownika, w których ustalone zostały terminy urlopów wypoczynkowych pracowników. Jednak nie w każdej sytuacji pracodawca ma obowiązek tworzenia planu urlopowego.
Obowiązek tworzenia planu urlopów
Nauczycielom zatrudnionym w placówkach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów (art. 64 ust. 3 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela). Tak więc dyrektorzy placówek nieferyjnych mają obowiązek sporządzania planu urlopów dla zatrudnionych nauczycieli.
Ponadto dla pracowników, do których nie ma zastosowania KN, zgodnie z art. 163 § 1 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Tak więc dla pracowników niepedagogicznych oraz pracowników niepublicznych placówek oświatowych zatrudnionych na podstawie przepisów k.p. urlopy powinny być udzielane zgodnie z ustalonymi planami urlopowymi.
Zagadnienie dotyczące planów urlopów uregulowane zostało w treści art. 163 i 164 k.p.
Kiedy nie ustala się planu urlopów?
Natomiast zgodnie z art. 64 ust. 1 KN, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Dla tej grupy pracowników nie ma potrzeby sporządzania planu urlopów.
Przepisy k.p. przewidują dwa sposoby ustalania urlopów: na podstawie planu urlopów lub porozumienia pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Zgodnie z art. 163 § 11 k.p., planu urlopów nie ustala się, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem.
Kiedy i na jaki okres sporządzić plan urlopów?
Przepisy nie określają terminu, w jakim powinien być sporządzony plan urlopów. Możliwe jest jego ustalanie na okresy krótsze niż rok kalendarzowy, zatem dopuszczalne jest, by plan urlopów dotyczył kwartału czy innego dogodnego okresu. Ze względu jednak na to, że nauczyciele placówki nieferyjnej, ale również pracownicy objęci regulacją k.p. nabywają prawo do urlopu 1 stycznia danego roku kalendarzowego i skorzystać z niego mogą już w styczniu, plan urlopów należy sporządzić przed rozpoczęciem okresu, którego on dotyczy. Ustalenie planu urlopów powinno więc nastąpić najpóźniej 31 grudnia roku poprzedzającego.
Jeżeli z pewnych powodów plan urlopów nie został ostatecznie ustalony, mimo że rozpoczął się już okres, którego ten plan ma dotyczyć, to w takiej sytuacji pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na początku nowego okresu urlopowego, powołując się wyłącznie na to, że plan urlopów jeszcze nie obowiązuje.
Procedura ustalania planu urlopów
Art. 163 § 1 k.p. stanowi, że plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672 k.p. (czyli urlopu na żądanie).