Balik karnawałowy w żłobku
Bale karnawałowe to tradycja, a karnawał jest czasem zabawy nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci, które dzięki żłobkowym balikom mogą na chwilę zamienić się w inną postać.
W żłobku atmosfera karnawału rozpoczyna się na długo przed balem. W trakcie zajęć dzieci poznają obowiązujące na balach zwyczaje, oglądają karnawałowe rekwizyty. Podczas codziennych zabaw przygotowują się do tego niezwykłego i emocjonującego dla nich wydarzenia.
Wśród strojów karnawałowych dla najmłodszych przeważają przebrania zwierząt. Najpopularniejsze są kostiumy myszek, kotków i biedronek. Inaczej jest w przedszkolach, gdzie dominują kreacje postaci z bajek. Podczas maskarady należy pamiętać, żeby nie zasłaniać maską całej twarzy, jak również nie malować jej w odstraszające wzory. Dzieci boją się zamaskowanych postaci.
Wielu rodziców poświęca dużo czasu na przygotowanie stroju dla swoich pociech. Z wielkim zaangażowaniem i starannością sporządzają kostiumy, dzielą się między sobą obawami i oczekiwaniami, przeżywając balik równie mocno jak ich dzieci. Ponadto opiekunowie chętnie wspierają podejmowane w placówce aktywności służące rozwojowi i dobremu samopoczuciu maluchów. Przy okazji baliku angażują się w prace organizacyjne, przynoszą dekoracje, pomagają przy ich rozwieszaniu. Salę mogą zresztą ozdabiać nie tylko dekoracje zakupione przez pracowników żłobka czy przyniesione przez rodziców. Ważnym elementem wystroju są dekoracje wykonane przez dzieci podczas zajęć.