OPUBLIKOWANO: 31 SIERPNIA 2018
Awans zawodowy nauczycieli od 1 września 2018 r.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 996 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.),
- Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203).
Zdaniem ustawodawcy obowiązujący od 2000 r. system awansu zawodowego należy dostosować do aktualnych wyzwań stojących przed nauczycielami. Obecnie już prawie 60 proc. nauczycieli uzyskało stopień nauczyciela dyplomowanego (dane SIO, stan na 30 września 2016 r.). Również Najwyższa Izba Kontroli zwróciła uwagę na konieczność zmian w awansie zawodowym nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie. W informacji NIK w szczególności podniesiono, że: „Dziewięciomiesięczny okres stażu o charakterze wprowadzającym do wykonywania zawodu nauczyciela jest zbyt krótki, aby ukształtować odpowiednie postawy oraz ugruntować kompetencje dydaktyczno-metodyczne służące sprawnemu i efektywnemu wykonywaniu tego zawodu”. Zdaniem NIK nie spełnia swojej funkcji także komisja kwalifikacyjna przeprowadzająca postępowanie na stopień nauczyciela kontraktowego, bowiem jej członkowie – zaangażowani w proces uzyskiwania awansu zawodowego przez stażystę – pośrednio oceniają również wykonaną przez siebie pracę.
NIK w cytowanej informacji wniosła do Ministra Edukacji Narodowej o podjęcie działań legislacyjnych dotyczących wprowadzenia zmian w Karcie nauczyciela, m.in. przez:
- wydłużenie okresu stażu na stopień nauczyciela kontraktowego,
- rozważenie wprowadzenia w KN egzaminu po odbyciu stażu uprawniającego do wykonywania zawodu nauczyciela zamiast obowiązującej wewnętrznej rozmowy kwalifikacyjnej.
Zmiany w strukturze awansu zawodowego
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 9b ust. 1 KN warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, odbycie stażu zakończonego co najmniej dobrą oceną pracy oraz:
- w przypadku nauczyciela stażysty – zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną,
- w przypadku nauczyciela kontraktowego – zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną,
- w przypadku nauczyciela mianowanego – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowie.
Nauczycielom spełniającym powyższe warunki stopień awansu zawodowego nadaje:
- stopień nauczyciela kontraktowego – dyrektor przedszkola,
- stopień nauczyciela mianowanego – organ prowadzący przedszkole,
- stopień nauczyciela dyplomowanego – organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Zapamiętaj!
Akt nadania stopnia awansu zawodowego zawiera w szczególności: nazwę komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej, numer i datę wydania zaświadczenia o uzyskaniu akceptacji lub zdaniu egzaminu, stopień awansu zawodowego, a także informację o poziomie wykształcenia nauczyciela.
W przypadku niespełnienia przez nauczyciela warunków uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego dyrektor przedszkola lub właściwy organ w drodze decyzji administracyjnej odmawia nadania stopnia awansu zawodowego. W rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w przypadku odwołania się od decyzji administracyjnej organami wyższego stopnia są odpowiednio:
- w stosunku do dyrektora przedszkola – organ prowadzący przedszkole, a w przypadku gdy dyrektor przedszkola jest jednocześnie osobą prowadzącą przedszkole – organ sprawujący nadzór pedagogiczny,
- w stosunku do organu prowadzącego przedszkole – organ sprawujący nadzór pedagogiczny,
- w stosunku do organu sprawującego nadzór pedagogiczny – właściwy minister,