Jak założyć żłobek oraz klub dziecięcy
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 157 ze zm.),
- Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy (Dz.U. z 2014 r. poz. 925),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów elektronicznych o wpis, zmianę oraz wykreślenie w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych (Dz.U. z 2014 r. poz. 193).
Żłobki
Żłobek jest jedną z form opieki nad dziećmi od ukończenia 20. tygodnia życia do 3. roku życia, którego celem jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z opieką nad dziećmi. Żłobek powinien zapewniać podopiecznym opiekę w warunkach zbliżonych do warunków domowych, a więc powinno w nim być bezpiecznie i przytulnie, a z pomocą odpowiednio przygotowanej kadry maluch powinien mieć możliwość zdobywania nowych umiejętności społecznych i uczenia się samodzielnej zabawy.
Żłobki mogą tworzyć osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. W celu utworzenia żłobka należy zarejestrować działalność gospodarczą. Podmiot tworzący instytucję ustala statut żłobka, określając w szczególności:
- nazwę i miejsce jego prowadzenia,
- cele i zadania oraz sposób ich realizacji, z uwzględnieniem wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka oraz wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności,
- warunki przyjmowania dzieci,
- zasady ustalania opłat za pobyt i wyżywienie w przypadku nieobecności dziecka w żłobku.
Prowadzenie żłobka wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Rejestr prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia żłobka.
Wniosek o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych zawiera:
- w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej – numer lub indeks identyfikujący podmiot we właściwym rejestrze publicznym, potwierdzający status podmiotu,
- numer NIP i REGON, o ile wnioskodawcy te numery nadano,
- oświadczenie o spełnianiu warunków lokalowych,
- w przypadku osoby fizycznej oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie,
- oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy,
- w przypadku osoby fizycznej – numer PESEL.
Wpis do rejestru podlega opłacie w wysokości nie wyższej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wraz z wnioskiem o wpis do rejestru podmiot przedstawia stosowne oświadczenie. Wysokość opłaty ustalana jest przez radę gminy w drodze uchwały. Jeżeli gmina jest podmiotem tworzącym żłobek, jest zwolniona z opłaty za wpis do rejestru.
W celu sprawdzenia zgodności danych zawartych we wniosku burmistrz lub prezydent miasta może żądać:
- odpisu z odpowiedniego rejestru,
- dokumentu potwierdzającego tożsamość,
- zaświadczenia o niekaralności lub
- dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek.
Na portalu Emp@tia, dostępnym pod adresem w module E-wnioski, udostępniono usługę umożliwiającą złożenie elektronicznego wniosku o wpis do rejestru żłobków – zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie wzorów dokumentów elektronicznych o wpis, zmianę oraz wykreślenie w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych.
Klub dziecięcy
Klub dziecięcy jest jedną z form opieki nad małymi dziećmi, których celem jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z opieką nad dziećmi. Opieka w klubie dziecięcym jest sprawowana nad dziećmi w wieku od ukończenia pierwszego roku życia. Klub dziecięcy powinien zapewniać dzieciom opiekę w warunkach zbliżonych do warunków domowych, zapewniać bezpieczeństwo, możliwość zdobywania nowych umiejętności społecznych oraz naukę samodzielnej zabawy.
Kluby dziecięce mogą tworzyć osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. W celu utworzenia klubu dziecięcego należy zarejestrować działalność gospodarczą.
Podmiot tworzący klub dziecięcy ustala statut klubu, określając w szczególności:
- nazwę i miejsce jego prowadzenia,
- cele i zadania oraz sposób ich realizacji, z uwzględnieniem wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka oraz wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności,
- warunki przyjmowania dzieci,