OPUBLIKOWANO: 3 LISTOPADA 2017
Wydłużenie pracy przedszkola na życzenie rodziców
Podstawa prawa:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.),
- Rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. Nr 61 poz. 624 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1189),
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.),
- Rozporządzenie MENiS z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.).
Kwestia godzin pracy przedszkola bywa dyskusyjna. Zdarza się, że nie odpowiadają one rodzicom z uwagi na organizację ich codziennych zajęć, zmianowy tryb pracy i czas konieczny na dojazd do placówki. Życzeniem niektórych rodziców jest, by przedszkole było czynne dłużej i aby w tym czasie ich dzieciom zapewniono właściwą opiekę.
Zmiana godzin pracy przedszkola publicznego – czy to w ogóle możliwe?
Godziny pracy przedszkola ustala dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego. Jeśli ze strony rodziców pojawi się propozycja ich zmiany, możliwe jest podjęcie określonych działań.
Po pierwsze, to rada rodziców jako ustawowy przedstawiciel rodziców może wystąpić w tej sprawie z pisemnym wnioskiem do organu prowadzącego, a wcześniej z wnioskiem do dyrektora przedszkola. Uprawnienie to wynika z treści art. 84 ust. 1 Prawa oświatowego, który stanowi, że rada rodziców może występować do dyrektora i do organu prowadzącego z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach związanych z funkcjonowaniem placówki. Dla bezpieczeństwa prawnego ważne jest tu zachowanie formy pisemnej wniosku. Odpowiedź zawierająca wyczerpujące uzasadnienie powinna zostać udzielona na piśmie w ustawowym 14-dniowym terminie. Rada rodziców może także poprosić o spotkanie z przedstawicielem organu prowadzącego, np. wójtem gminy, gdyż często to bezpośredni kontakt ułatwia wypracowanie kompromisowych rozwiązań.
Po drugie, statut przedszkola określa dzienny czas pracy placówki, ustalony przez organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady przedszkola (§ 10 ust. 2 pkt 1 załącznika nr 1 do Rozporządzenia w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół). Jeżeli zatem w placówce została powołana rada przedszkola, to także ona, razem z dyrektorem, może złożyć do organu prowadzącego wniosek w sprawie zmiany dziennego czasu pracy przedszkola. W skład rady przedszkola wchodzą w równej liczbie przedstawiciele nauczycieli i rodziców dzieci, konieczne byłoby więc ustalenie wspólnego stanowiska. Przypomnijmy, że art. 80 ust. 2 pkt 5 Prawa oświatowego, uprawnia radę przedszkola do oceniania – z własnej inicjatywy – sytuacji przedszkola i występowania z wnioskami do dyrektora, rady pedagogicznej, organu prowadzącego i wojewódzkiej rady oświatowej.
Postępowanie dyrektora
W związku ze złożonym wnioskiem dyrektor przedszkola ma dwie możliwości. Wybór będzie zależał od tego, czy zmiana godzin funkcjonowania przedszkola naruszy ogólną liczbę godzin przyznanych przez organ prowadzący, czy też nie spowoduje takich skutków.