Dezynfekcja w żłobku
W żłobku dezynfekcji podlega wszystko, z czym dziecko ma kontakt: zabawki, smoczki, butelki, ręczniki, pościele, nocniki i szereg innych przedmiotów codziennego użytku. Jest ona szczególnie istotna w placówce zajmującej się opieką nad dziećmi do lat trzech. Dziecięca potrzeba poznawania rzeczy przez dotykanie i wkładanie do ust może prowadzić do rozmaitych infekcji, dlatego w żłobkach powinien być zachowany odpowiedni poziom czystości.
Każdy żłobek powinien posiadać Instrukcję dobrej praktyki higienicznej – dokument szczegółowo opisujący zasady i procedury związane z utrzymaniem czystości. Obowiązkiem pracowników jest tych zasad przestrzegać, a za poprawność ich realizacji odpowiada dyrektor lub właściciel placówki.
Najczęstsze błędy w przeprowadzaniu dezynfekcji
Niewłaściwie przeprowadzona dezynfekcja to taka, podczas której skrócono lub niepotrzebnie wydłużono czas oddziaływania preparatu dezynfekującego na powierzchnię albo też użyto go w niewłaściwych proporcjach (najczęściej jest to zbyt duże rozcieńczenie preparatu). Innymi błędami podczas dezynfekcji są niewłaściwy dobór środka lub nieprzestrzeganie zaleceń producenta dotyczących jego stosowania.
Rażącym przewinieniem jest nieprawidłowe przechowywanie preparatów. Często znajdują się one w miejscu ogólnodostępnym, łatwo osiągalnym dla dzieci. Wszystkie środki służące do dezynfekcji powinny być przechowywane w oryginalnych pojemnikach i w zamkniętej szafie, dostępne jedynie dla pracowników. Należy unikać przelewania preparatów do pojemników zamiennych (np. po produktach spożywczych), nieprzeznaczonych do kontaktu z tego typu środkami. Taka praktyka zwiększa prawdopodobieństwo omyłkowego spożycia środka służącego do dezynfekcji. Uniemożliwia również weryfikację nazwy preparatu, daty ważności czy sposobu użycia.
Dezynfekcja zabawek w żłobku
W żłobkach na stosunkowo małej powierzchni przebywa wiele dzieci, co stwarza ryzyko zachorowań. W miarę możliwości należy je minimalizować. Oprócz ludzi nośnikami zarazków bywają przedmioty, także używane w żłobku zabawki. Powinny być one przystosowane do wieku i specyfiki rozwoju dzieci. Zabawki muszą posiadać trwałą konstrukcję i gładkie brzegi, by były bezpieczne w użyciu. Powinny być również łatwe w czyszczeniu i odporne na dezynfekcję.