Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

Lapbooki w przedszkolu

 

Opracowała: Ewelina Śliwa, nauczyciel wychowania przedszkolnego

 

Nauczyciele na wszystkich etapach edukacyjnych wciąż poszukują nowych metod nauczania, które w jak największym stopniu będą angażować ich podopiecznych. Jednym z ciekawych sposobów zdobywania wiedzy poprzez zabawę jest tworzenie przez dzieci lapbooków. Jest to bardzo popularna forma nauki w Stanach Zjednoczonych, a teraz zdobywa coraz więcej zwolenników w Polsce. Warto się jej uważnie przyjrzeć, poznać i stosować, bo ma ona mnóstwo zalet.

 

Co to jest lapbook?

 

Nazwa pochodzi z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „książkę na kolanach”. Lapbook to właśnie książka na wybrany temat, tworzona przez dziecko, którą najwygodniej ogląda się, trzymając ją na kolanach. Do wykonania lapbooka potrzebna jest papierowa teczka, kolorowe karteczki, nożyczki, klej, garść informacji i ciekawe pomysły. We wnętrzu teczki i na jej otwieranych skrzydłach dziecko przykleja karteczki, zdjęcia, rysunki, zadania, koperty i wszystko, na co tylko ma ochotę i co będzie związane z wiodącym tematem. Jest to interaktywna przestrzeń, którą maluch może cały czas zmieniać, coś dodawać, doklejać, wyjmować, dorysowywać. Dzieci traktują lapbook jak skarb, pamiętnik, do którego chętnie zaglądają i o niego dbają.

 

W tej niezwykłej książce przedszkolak gromadzi materiały na dany temat, np. o żabach, pingwinach, porach roku, swoim hobby. Cała atrakcyjność i fenomen tkwi w formie – nie są to zebrane w teczce zwykłe notatki czy rysunki. Wszystkie informacje i materiały dziecko zamyka w przeróżnych kieszonkach, kopertach-niespodziankach, tajemniczych zakamarkach, które znajdują się wewnątrz teczki, na jej otwieranych skrzydłach.

 

Lapbook swoim wyglądem przypomina książkę, która po otwarciu zamienia się w teatrzyk z mnóstwem sekretów i ruchomych elementów. Jej wygląd i zawartość zależy tylko od pomysłowości i zainteresowań dziecka. Poprzez takie gromadzenie informacji na dany temat przedszkolak nawet nie odczuwa, że się uczy. Samo tworzenie lapbooka to świetna zabawa w wycinanie, rysowanie, tworzenie sekretnych schowków, kolorowanie. Późniejsze jego oglądanie i odkrywanie to kolejna dawka świetnych emocji, a przy okazji powtórka wiadomości.

 

Jak wykonać lapbook?

 

Do wykonania lapbooka