Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 7 KWIETNIA 2025

Działająca w przedszkolu rada rodziców pełni, jako społeczny organ systemu oświaty, istotną rolę, wspierając przedszkole w jego działalności statutowej. W tym celu rada rodziców została wyposażona w prawo do gromadzenia środków finansowych, które następnie są wykorzystywane zgodnie z jej regulaminem. Jaki charakter mają środki finansowe gromadzone przez radę rodziców?

Dysponowanie funduszami

Przepisy upoważniające rady rodziców do gromadzenia środków finansowych zawarte zostały obecnie w art. 84 ust. 6 Prawa oświatowego. Zgodnie z tym przepisem rada rodziców, w celu wspierania działalności statutowej przedszkola, może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców musi określać regulamin rady rodziców. Przepis ten dość długo budził wątpliwości dotyczące zasad prowadzenia gospodarki finansowej przez radę rodziców. Sądy, resort edukacji, jednostki samorządu terytorialnego czy urzędy skarbowe interpretowały go na różne sposoby. Interpretacje często wzajemnie się wykluczały.

Przez pewien czas radom rodziców nadawane były numery NIP, honorowano zawierane przez nie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawne. Rady rodziców były uznawane za płatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W celu prowadzenia działalności rady rodziców otwierały rachunki bankowe, a także samodzielnie dokonywały zakupów towarów i usług w celu wspierania działalności statutowej jednostek oświaty, w których funkcjonowały. W tym czasie ukazała się nowa interpretacja przepisów, zgodnie z którą uznano, że środki finansowe gromadzone przez radę rodziców należą do organu prowadzącego, a ich dysponentem w imieniu jednostek samorządu terytorialnego jest dyrektor jednostki oświatowej, uzyskujący jedynie akceptację rady rodziców przy wyborze celu wydatkowania pieniędzy.