Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 31 STYCZNIA 2025

Dyrektorzy prowadzący przedszkola niepubliczne zastanawiają się, które przepisy prawa oświatowego należy stosować wprost i w całości. Tak jest np. z zasadami sprawowania nadzoru pedagogicznego czy prowadzenia dokumentacji działalności wychowawczo-dydaktyczno-opiekuńczej. To, w jaki sposób realizować nadzór, a także jaki rodzaj dokumentacji przebiegu edukacji prowadzić, zależy od zapisów w statucie przedszkola niepublicznego.

Warto pamiętać, że choć przepisy prawa oświatowego dają dużą swobodę w sprawowaniu wewnętrznego nadzoru pedagogicznego i prowadzeniu dokumentacji, to jednak nie wyłączają przedszkoli niepublicznych z nadzoru zewnętrznego. Przedstawiciel kuratorium podczas kontroli, w zakresie której mieści się ocena stanu przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej przedszkola, rozpocznie swoje czynności od zapoznania się z postanowieniami statutu, a następnie z dokumentami wewnętrznego nadzoru pedagogicznego oraz innymi dokumentami, które zostały w nim określone. Przedszkola niepubliczne mają pełną swobodę w ustalaniu zasad działania w powyższych kwestiach.

Warto jednak stosować w przedszkolach niepublicznych zasady nadzoru pedagogicznego i prowadzić dokumentację przebiegu nauczania podobnie jak w przedszkolach publicznych. Jaką dokumentację poddać ocenie? Na co zwrócić uwagę podczas jej dokonywania i jak odnotowywać efekty kontroli dokumentacji przedszkolnej? Jakie konsekwencje może ponieść nauczyciel, gdy nie wypełnia obowiązków związanych ze sporządzaną dokumentacją? To najważniejsze pytania, które należy postawić w związku z oceną dokumentacji.

Sprawowanie nadzoru pedagogicznego, a w jego ramach kontrolowanie sposobu sporządzania i prowadzenia dokumentacji pedagogicznej, powinno być jednym z obowiązków dyrektora przedszkola niepublicznego. Opracowywany przez dyrektora plan nadzoru wewnętrznego w oparciu o przepisy Rozporządzenia MEN z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego, systematyczna jego realizacja i prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania w sposób, jaki przewidziano to w przypadku przedszkoli publicznych, w znacznym stopniu ułatwiają funkcjonowanie niepublicznej jednostki oświatowej. Poprawnie sporządzana dokumentacja umożliwia też wykazanie prawidłowej działalności przedszkola podczas kontroli przedstawiciela jednostki samorządu terytorialnego, który jest upoważniony do wglądu prowadzonej przez przedszkole dokumentacji organizacyjnej, finansowej i przebiegu nauczania.

Opracowany przez dyrektora przedszkola niepublicznego plan nadzoru pedagogicznego, uwzględniający tematykę i terminy przeprowadzania kontroli przestrzegania przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej przedszkola, a także kontrolę przebiegu procesów kształcenia i wychowania oraz efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej przedszkola za pomocą narzędzi nadzoru pedagogicznego takich jak np. arkusze kontroli czy arkusze obserwacji, pozwala usprawnić nadzór wewnętrzny. Uwzględniona w planie nadzoru kontrola prawidłowości sporządzania dokumentacji przebiegu nauczania będzie cennym źródłem wiedzy o życiu przedszkola, obrazem kreatywności nauczycieli i pewnego rodzaju formą dyscyplinującą do systematyczności i rzetelności w wykonywaniu obowiązków.

Warto przypomnieć, że sporządzana przez nauczycieli dokumentacja powinna być prowadzona zgodnie z zasadami Rozporządzenia MEN z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji . Wewnętrzna kontrola dokumentacji związanej z działalnością dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą oraz inną działalnością statutową przedszkola, dokonywana przez dyrektora w ciągu roku szkolnego, umożliwia ustalanie oceny poprawności przestrzegania zasad prawa w jej prowadzeniu. Ocena taka ma ogromny sens. Oceniając dokumentację, dyrektor zwraca uwagę na jej poprawność merytoryczną, rzetelność i systematyczność jej sporządzania, a także estetykę – czy prowadzona jest schludnie, czysto i czytelnie. Kontrolę dokumentacji warto przeprowadzić w przedszkolu niepublicznym przynajmniej dwa razy w roku: w okresie półrocza i na zakończenie roku szkolnego. Może mieć ona charakter planowy (z wykorzystaniem wewnętrznych arkuszy kontroli opracowanych w przedszkolu), wynikający z planu nadzoru pedagogicznego, lub doraźny, czyli niezapowiedziany, wynikający z bieżącej działalności przedszkola.

Jaką dokumentację warto poddać ocenie?

Stosowanie w przedszkolu niepublicznym zapisów Rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji obliguje dyrektora do dokonywania oceny sposobu prowadzenia:

  • dziennika zajęć przedszkola,
  • dziennika innych zajęć niż zajęcia wpisywane do dziennika zajęć przedszkola, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością dokumentowania przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej, w szczególności zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia dzieci,
  • dziennika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla każdego zespołu albo dziennika indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla każdego uczestnika zajęć, w którym dokumentuje się przebieg zajęć w danym roku szkolnym (dotyczy przedszkoli, które organizują zespołowe lub indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze),
  • dzienników zajęć specjalistów,
  • dokumentacji gromadzonej w indywidualnej teczce każdego dziecka objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną,
  • innej dokumentacji związanej z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Obowiązek planowania pracy, wynikający z zapisu art. 70 ust. 1 pkt 1 Prawa oświatowego