Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

OPUBLIKOWANO: 11 STYCZNIA 2017

 

Młodzież uzależniona od alkoholu

 

Opracowała: Jagna Niepokólczycka-Gac, pedagog, socjoterapeuta, wieloletni kurator społecznego sądu rodzinnego i dla nieletnich

 

Coraz więcej młodych ludzi sięga po alkohol. Przesunął się również wiek inicjacji alkoholowej. Niekiedy przypada on już na okres wczesnoszkolny, a w pierwsze upojenie alkoholowe wprowadzają się nierzadko dzieci przed dziesiątym rokiem życia.

 

Przyczyny

 

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Pierwszym z nich jest brak poczucia więzi z rodziną, która stanowi poważny czynnik chroniący. Tymczasem nieformalne związki pomiędzy rodzicami, rodziny rozbite i patchworkowe potęgują brak stabilizacji, nie dając dzieciom należytego oparcia w swoich strukturach. Innym elementem społecznym, który ma istotny wpływ na sięganie po alkohol przez młodzież, jest przykład, jaki dają im rodzice. Od najmłodszych lat pokazują, że dobra zabawa nie może odbyć się bez używki lub choćby bez jej bezalkoholowej namiastki (szampan piccolo). Nie mniej destruktywny wpływ na dorastające dziecko ma presja grupy rówieśniczej. Naczelną potrzebą wieku adolescencji jest akceptacja grupy rówieśniczej. Przynależność do niej wymaga stosowania się do narzuconych przez nią norm. Jeżeli mają one destruktywny charakter, młody człowiek, chcąc się im podporządkować, podejmuje zachowania ryzykowne, między innymi sięga po używki. Kolejnymi powodami, które sprawiają, że coraz młodsi przedstawiciele populacji sięgają po alkohol, są jego dostępność oraz ogólne przeświadczenie, że część trunków jest mniej szkodliwa i nie można się od nich uzależnić. Dlatego też większość imprez, w których uczestniczy młodzież, nie może się obyć bez piwa, które w przekonaniu wielu w ogóle nie ma nic wspólnego z alkoholem.

 

Proces uzależniania

 

Wczesne sięganie po alkohol sprzyja szybszemu wchodzeniu w uzależnienie. Specyfika niedojrzałego organizmu stwarza warunki do spożywania dużych ilości alkoholu. Jego tolerancja na ten psychoaktywny środek jest większa niż u osób dorosłych, a przez to odczuwalne efekty jego działania, nawet przy przyjęciu większej dawki, są podobne. Ta właściwość, jak i ogólna niedojrzałość powodują, że nieletnie osoby dużo szybciej uzależniają się od alkoholu, pojawia się konieczność jego systematycznego spożywania w różnych postaciach. Niesie to ze sobą poważne skutki. Zaburza nie tylko funkcjonowanie młodego człowieka, ale również całej jego rodziny, sprzyja rozwojowi przemocy w rodzinie, a także przestępczości nastolatka, którego dotyczy nałóg. Alkohol przyczynia się również do przerwania nauki oraz degradacji społecznej.

 

Trudno powiedzieć, jak szybko następuje proces uzależnienia. Składa się na to wiele czynników. Podstawowe są tutaj uwarunkowania biologiczne. Obok specyficznego układu genetycznego, który sprzyja wchodzeniu w nałóg, coraz częściej mówi się o tym, że dzieci uzależnionych rodziców charakteryzują się specyficznymi cechami centralnego układu nerwowego (dalej CUN), które mają istotny wpływ na przyspieszenie tego procesu. Na uzależnienie fizyczne, czyli takie wbudowanie cząsteczki psychoaktywnej w komórkę organizmu, że nie może on już funkcjonować bez niej, wpływa ponadto częstotliwość spożywanego alkoholu, jego ilość i moc. Uzależnienie fizyczne nie jest jedynym zagrożeniem. Nie mniej destrukcyjne i trudne do zwalczenia jest uzależnienie psychiczne. Sprzyja mu wpływ alkoholu na centralny układ nerwowy, który powoduje:

 

  • hamowanie uczuć wyższych, takich jak miłość, altruizm,
  • hamowanie trudnych emocji związanych z odczuwanym stresem,
  • utrudnioną analizę i syntezę, a przez to utrudniony odbiór otaczającej rzeczywistości.