OPUBLIKOWANO: 28 LIPCA 2017
ZAKTUALIZOWANO: 4 STYCZNIA 2018
Roczny plan pracy przedszkola – procedura tworzenia
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1658).
Roczny plan pracy przedszkola należy do podstawowych dokumentów regulujących funkcjonowanie placówki w danym roku szkolnym. Odpowiednio opracowany, prezentuje sposób rozwoju przedszkola w określonym czasie (w ciągu roku szkolnego) w zakresie realizacji zadań wychowawczo-dydaktyczno-opiekuńczych. Obowiązkowo jest przygotowywany w przedszkolach publicznych.
Zgodnie z art. art. 70 ust. 1 pkt 1 Ustawy Prawo oświatowe zatwierdzanie planów pracy przedszkola, po ich wcześniejszym zaopiniowaniu, należy do kompetencji rady pedagogicznej. Skoro to rada pedagogiczna zatwierdza plany pracy do realizacji, to jej zadaniem jest również opracowanie rocznego planu we współpracy z dyrektorem przedszkola. Powierzanie członkom rady pedagogicznej odpowiedzialnych zadań związanych z projektowaniem czynności na kolejny rok szkolny ma ogromny wpływ na świadomość oraz większe zaangażowanie nauczycieli w realizację działań zawartych w planie pracy. Muszą one wynikać z przepisów prawa oświatowego, w tym z założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego, i umożliwiać osiągnięcie celów wychowania przedszkolnego poprzez wykonanie zadań szczegółowo określonych w podstawie.
Cele i założenia planu pracy przedszkola
Na zebraniu rady pedagogicznej kończącej rok szkolny dyrektor przedszkola powołuje zespół ds. opracowania planu pracy na następny rok. Zespół ten przygotowuje projekt rocznego planu pracy, określając w nim priorytety i podstawowe zadania przedszkola. Cele te powinny:
- być zgodne z założeniami podstawy programowej wychowania przedszkolnego,