OPUBLIKOWANO: 31 SIERPNIA 2018
Kontynuacja stażu przy zmianie miejsca zatrudnienia nauczyciela
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.),
- Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1881).
Zdobywanie kolejnych stopni awansu zawodowego przez nauczycieli jest uzależnione od spełnienia wymogów zawartych w art. 9b Karty nauczyciela. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela oraz:
- w przypadku nauczyciela stażysty – zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną;
- w przypadku nauczyciela kontraktowego – zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną,
- w przypadku nauczyciela mianowanego – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowie.
Długość trwania stażu nauczyciela stażysty określa art. 10 ust. 2 KN, stosownie do którego z osobą mającą wymagane kwalifikacje i rozpoczynającą pracę w szkole (przedszkolu) stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony obejmujący 2 lata szkolne w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego. W przypadku gdy ostateczna ocena dorobku zawodowego nauczyciela jest negatywna, ponowna ocena dorobku może być dokonana po odbyciu, na wniosek nauczyciela i za zgodą dyrektora placówki, jednego dodatkowego stażu w wymiarze dziewięciu miesięcy. Również nauczyciel, który nie zdał egzaminu przed komisją egzaminacyjną, może ponownie złożyć wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego po odbyciu, na wniosek nauczyciela i za zgodą dyrektora, dodatkowego stażu w wymiarze dziewięciu miesięcy.
Wymiar stażu dla nauczycieli na pozostałych stopniach awansu zawodowego określa art. 9c ust. 1 KN, stosownie do którego staż trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:
- nauczyciela kontraktowego – rok i dziewięć miesięcy,
- nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego – dwa lata i dziewięć miesięcy.
Z obowiązku odbycia stażu są jednak zwolnione pewne grupy nauczycieli, o czym stanowi regulacja art. 9e KN. Przepis ten obejmuje swoim zakresem dyrektorów, nauczycieli zatrudnionych na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych w organach nadzoru pedagogicznego i innych jednostkach, a także nauczycieli urlopowanych lub zwolnionych od pracy w związkach zawodowych. Nauczyciele ci nie odbywają stażu, gdyż dla nich równoważny z jego okresem jest okres pracy, a w przypadku nauczycieli związkowców – okres urlopowania lub zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.